Facebook shape
shape shape shape

Aktualności

Panele tapicerowane na ścianę – aranżacje i montaż krok po kroku

shape shape shape
Panele tapicerowane na ścianę – aranżacje i montaż krok po kroku

Chcesz zmienić coś w swoim mieszkaniu? Marzy Ci się metamorfoza salonu, a może sypialni? Podpowiadamy, jak w ciekawy, niedrogi i szybki sposób nadać wnętrzom zupełnie nowy klimat! Słowo klucz to panele tapicerowane na ścianę! Przekonaj się, dlaczego to właśnie te niepozorne elementy aranżacji wnętrz w ostatnich latach tak bardzo zyskały na popularności.

Spis treści (kliknij aby szybko przejść):

  1. Czym są panele tapicerowane?
  2. Jak wygląda montaż paneli tapicerowanych?
  3. Najmodniejsze aranżacje z wykorzystaniem paneli tapicerowanych

Czym są panele tapicerowane?

Panele tapicerowane to nowoczesne dekoracje ścian, które – odkąd pojawiły się na rynku – bardzo szybko stały się hitem wnętrzarskim. Ale czym tak naprawdę są? Otóż są to panele wykonane najczęściej z płyt MDF, wyciętych w różnych kształtach, pokrytych z wierzchu pianką poliuretanową i wykończonych wysokiej jakości tkaninami w rozmaitych kolorach. Są one bardzo lekkie, dzięki czemu ich montaż jest naprawdę prosty. Poszczególne elementy możesz łączyć ze sobą, tworząc na ścianach dowolne konfiguracje i wzory. Kompozycje możesz układać zarówno pionowo, jak i poziomo, a także pod skosem, przeplatając ze sobą różne kolory czy długości. Ozdoby ścienne z wykorzystaniem paneli tapicerowanych mogą być naprawdę różnorodne!

O tym, w jaki sposób możesz wykorzystać panele tapicerowane na ścianę do aranżacji wnętrz opowiemy jednak nieco później. Póki co przejdźmy do kwestii związanych z montażem!

Jak wygląda montaż paneli tapicerowanych?

Zanim przystąpisz do jakichkolwiek prac związanych z montażem paneli tapicerowanych, musisz wiedzieć, że istnieją dwie najpopularniejsze metody montażu: na klej oraz na rzepy. Obie metody są równie skuteczne, jednak mocowanie na rzepy jest nieco szybsze. Co więcej, pozwala na zmianę układu paneli w dowolnym momencie bez ryzyka zniszczenia ściany.

Jeśli planujesz remont mieszkania krok po kroku, montaż paneli tapicerowanych zostaw na koniec. Pamiętaj, że ściana, na której będziesz je montować, musi być czysta. Przetrzyj ją więc lekko wilgotną szmatką lub gąbką (jeśli to konieczne, możesz użyć odrobiny detergentu) i pozostaw do wyschnięcia.

Bardzo ważne jest również przygotowanie wszystkich niezbędnych akcesoriów do montażu. Przygotuj więc linijkę, ołówek oraz poziomicę. Ponadto, jeśli zamierzasz mocować elementy klejem, koniecznie wybierz produkt o dużej sile klejenia, by mieć pewność, że panele nie odpadną. Z kolei do mocowania paneli na rzepy zastosuj specjalne rzepy z jednostronnym klejem oraz zaopatrz się w nożyk.

Montaż rozpocznij od rozplanowania układu paneli tapicerowanych. Dzięki temu podczas układania na pewno nie popełnisz błędu, a cała praca przebiegnie znacznie szybciej i sprawniej. Co więcej, przygotowanie projektu pozwoli Ci dokładnie określić, ile paneli będziesz faktycznie potrzebować.

W przypadku, gdy montujesz panele tapicerowane na całej ścianie, rozpocznij ich układanie od lewego górnego rogu. Natomiast gdy będą one obejmowały wyłącznie część ściany, rozpocznij montaż od lewego dolnego rogu.

Jeśli używasz kleju, nałóż go na każdy panel w pięciu miejscach (w czterech rogach oraz na środku), a następnie przyciśnij do ściany i przytrzymaj przez kilka-kilkanaście sekund. Rób to ostrożnie, by klej nie wydobył się spod paneli i nie zabrudził ściany. Gdy zaś używasz rzepów do montażu paneli tapicerowanych na ścianę, nakładaj kawałki taśmy z rzepem bezpośrednio na panel (także w pięciu miejscach), a następnie odklej zabezpieczenie z taśmy i przyklej panel do ściany. Gotowe!

Najmodniejsze aranżacje z wykorzystaniem paneli tapicerowanych

Panele tapicerowane na ścianę to bardzo uniwersalne dekoracje, które możesz zaaranżować na dziesiątki sposobów. Zrobisz z nich zagłówek łóżka, stworzysz z ich pomocą alternatywną wersję sztukaterii ściennej w korytarzu, ozdobisz nimi całą ścianę w salonie lub wydzielisz kącik do zabawy w pokoju dziecięcym. Pomysłów jest naprawdę wiele, a to tylko kilka z nich!

Tworząc aranżację z wykorzystaniem paneli tapicerowanych na ścianę, pamiętaj o spójności. Dopasuj do nich dodatki w podobnym stylu i kolorystyce. Z miękkimi welurowymi panelami przepięknie komponują się lustrzane dodatki. Nadają wnętrzu klimatu glamour! Takie połączenie to pomysł na aranżację eleganckiej i wyrafinowanej przestrzeni.

Pamiętaj, że paleta kolorystyczna paneli tapicerowanych jest bardzo bogata, dzięki czemu z łatwością dopasujesz je do swoich oczekiwań. Równie dobrze możesz z ich pomocą stworzyć bardzo minimalistyczną aranżację, jeśli tylko zdecydujesz się na monochromatyczne zestawienie kolorów i wybór prostych kształtów. Same w sobie stworzą piękną ozdobę we wnętrzu, jeśli udekorujesz nimi całą ścianę!

Potrzebujesz pomocy w projektowaniu aranżacji z wykorzystaniem paneli tapicerowanych na ścianę? Skorzystaj z pomocy naszego projektanta wnętrz w Zamościu. Zapraszamy!