Facebook shape
shape shape shape

Aktualności

Czym są drzwi pasywne i jaka jest ich charakterystyka?

shape shape shape
czym sa drzwi pasywne i jaka jest ich charakterystyka

Drzwi KMT

Termin „dom pasywny” znany jest w zasadzie każdemu, kto choć trochę interesuje się kwestiami architektury i budownictwa. Tym bardziej, że tego typu domy zyskują w naszym kraju na popularności. Nic dziwnego, że na rynku pojawiło się zainteresowanie drzwiami pasywnymi. Co to są drzwi pasywne i jaka jest ich charakterystyka?

Co to jest dom pasywny?

Dom pasywny to taki dom, w którym dzięki zastosowaniu odpowiednich rozwiązań technologicznych, a także samej architektury budynku minimalizuje się zapotrzebowanie na energię. Są to zatem jednostki mieszkalne oszczędne i ekologiczne, a przy okazji zapewniające maksymalny komfort mieszkania. Ich zadaniem jest wykorzystanie w jak największym stopniu raz już wyprodukowanej energii (np. do ogrzania domu albo wody), czy też pozyskiwanie jej naturalnego źródła pochodzącego ze słońca. To właśnie z myślą o tego typu domach powstały drzwi pasywne.

Okna i drzwi to te newralgiczne punkty każdego domu, przez które „ucieka” najwięcej wyprodukowanego ciepła. Dlatego w domach pasywnych, w których stosuje się specjalną izolację dla ścian i dachów, nie sposób pominąć tematu odpowiednio dobranej stolarki okiennej i drzwiowej. Z myślą o nich powstały drzwi zewnętrzne pasywne. Jednak są to modele, które z powodzeniem można wykorzystywać także w tradycyjnym budownictwie. Są one gwarancją najwyższej możliwej izolacji cieplnej wejścia do domu.

Drzwi pasywne – co to znaczy?

Drzwi pasywne to taki typ drzwi wejściowych, który pomaga zapobiegać stratom ciepła, a przy okazji pozwala na oszczędność energii. Dlatego charakteryzują się one wysokim współczynnikiem izolacyjności termicznej. Oznacza to, że nie przepuszczają zimna z zewnątrz oraz nie wypuszczają ciepłego powietrza z wnętrza domu. Dla drzwi energooszczędnych współczynnik przenikania ciepła U nie może być wyższy niż 1,3 W/(m2K). W przypadku drzwi zewnętrznych pasywnych nie może natomiast przekroczyć 0,8 W/(m2K). Jak możliwe jest utrzymanie tak niskiego współczynnika przenikania ciepła? Drzwi pasywne zawdzięczają to materiałowi, z jakiego są wykonane (najczęściej są to drewno, stal albo aluminium) oraz specjalnej konstrukcji, w której niezwykle istotną rolę odgrywa izolacja. Niemniej ważny dla utrzymania optymalnych właściwości tego typu drzwi jest ich profesjonalny montaż i zastosowanie odpowiednich środków uszczelniających.

Drzwi pasywne w Zamościu

Warto pamiętać, że w wyborze odpowiednich drzwi zewnętrznych pasywnych zawsze skorzystać można z pomocy specjalisty – projektanta wnętrz bądź doradcy handlowego. Drzwi kupisz w naszym salonie UNICO Wnętrza. W ofercie posiadamy model KMT Supertherm 90. Charakteryzuje się on współczynnikiem przenikania ciepła na poziomie 0,78 W/(m2K) i grubością skrzydła 90 mm. Drzwi wypełniono pianką poliuretanową bezfreonową i wyposażono w specjalną przegrodę termiczną zapobiegającą przemarzaniu. Specjalnie dopasowane ościeżnica i próg posiadają przegrodę termiczną PCW, zapewniającą skuteczną izolację i pozytywnie wpływającą na bilans energetyczny domu. Duża liczba wzorów i kolorów KMT Supertherm 90 z pewnością pozwoli na wybór drzwi pasywnych idealnie pasujących do architektury domu.