Facebook shape
shape shape shape

Aktualności

Kosztorys remontu mieszkania krok po kroku – jak go oszacować?

shape shape shape
Kosztorys remontu mieszkania krok po kroku – jak go oszacować

Spis treści (kliknij aby szybko przejść):

  1. Od czego zacząć tworzenie kosztorysu remontu mieszkania?
  2. Kosztorys remontu mieszkania – wykończenie łazienki
  3. Kosztorys remontu mieszkania – kuchnia
  4. Kosztorys remontu pokoi i przedpokoju

Remont mieszkania jest dużym przedsięwzięciem, które warto zaplanować z odpowiednim wyprzedzeniem. Dobrze zorganizowany remont to komfort psychiczny oraz spokój finansowy. Właśnie dlatego, przed przystąpieniem do remontu mieszkania, konieczne jest sporządzenie kosztorysu. Jak to zrobić? Podpowiadamy!

Od czego zacząć tworzenie kosztorysu remontu mieszkania?

Tworzenie kosztorysu remontu mieszkania trzeba zacząć od określenia rozmiarów każdego z pomieszczań. Następnie należy ustalić standard wykończenia wnętrz, ponieważ ma to niebagatelny wpływ na ostateczny koszt remontu. Najczęściej stosuje się rozróżnienie na trzy kategorie, czyli wykończenie ekonomiczne, standardowe (dobry stosunek jakości do ceny) oraz luksusowe. Warto również dodać, że sporządzanie kosztorysu rozpoczyna się od pomieszczeń, których remont będzie najbardziej pracochłonny oraz kosztowny. Stąd też pierwsza powinna być łazienka, następnie przechodzi się do kuchni, później pod uwagę bierze się pokoje, a na samym końcu przedpokój. 

Kosztorys remontu mieszkania – wykończenie łazienki

Jak wspominaliśmy powyżej, łazienka powinna być pierwszym pomieszczeniem branym pod uwagę w kosztorysie. Jest to bowiem bardzo trudne przestrzeń, jeśli chodzi o remont. Każda zmiana wymaga ogromu pracy i zastosowania specjalistycznych materiałów. Jeśli przebudowa będzie obejmowała zmianę lokalizacji wanny, umywalki, muszli klozetowej czy prysznica, w kosztorysie należy wziąć pod uwagę przeróbki hydrauliczne. Dodatkowo będzie się to wiązało z koniecznością kucia ścian. Prace remontowe w łazience będą obejmowały także aplikację specjalnych preparatów, zapewniających odporność na wilgoć, wymianę armatury, położenie nowych płytek łazienkowych czy malowanie ścian/sufitu. Do kosztorysu remontu łazienki należy doliczyć również szafki łazienkowe, oświetlenie, lustro, grzejnik (jeśli wymaga wymiany) oraz pralkę.

Kosztorys remontu mieszkania – kuchnia

Po sporządzeniu kosztorysu łazienki przychodzi czas na kuchnię. W tym pomieszczeniu należy uwzględnić przede wszystkim koszt zakupu i ułożenia płytek lub paneli na podłodze oraz płytek, farby, szkła, paneli 3D na ścianę czy innych materiałów ściennych. Warto wziąć pod uwagę również kwestie gruntowania i malowania ścian. Podczas remontu kuchni w grę wchodzi bardzo często także wymiana podstawowych sprzętów oraz armatury. Kosztorys remontu kuchni musi obejmować też ceny szafek kuchennych oraz oświetlenia. Warto dodać, że w przypadku aranżacji salonu z kuchnią koszty będą nieco niższe niż w sytuacji, gdy są to dwa odrębne pomieszczenia.

Kosztorys remontu pokoi i przedpokoju

Sporządzanie kosztorysu remontu pokoi i przedpokoju warto rozpocząć od wyceny podłóg w każdym z pomieszczeń. Do tego należy doliczyć podkłady, folię, a także robociznę. Ponadto kosztorys powinien uwzględniać kwestię malowania ścian i sufitów. Tu trzeba też wziąć pod uwagę preparat gruntujący. Kolejna sprawa to meble oraz wyposażenie do pokoi. Podstawą jest sofa, stół z krzesłami i zestaw mebli do salonu, a także łóżko i materac, stoliki nocne, komody lub szafa oraz biurko do poszczególnych pokoi (sypialnia, pokój dziecięcy). Z kolei wyposażenie przedpokoju najczęściej obejmuje dużą szafę. Do każdego z pomieszczeń w kosztorysie należy doliczyć oświetlenie. Co więcej, w przypadku generalnego remontu wymiana może obejmować również drzwi. To bardzo ważne, by drzwi były dobrze dopasowane pod względem konstrukcyjnym. Jeśli zastanawiasz się, czy wybrać drzwi prawe czy lewe i jak sprawdzić, jakich drzwi potrzebujesz, sprawdź koniecznie artykuły dostępne na naszym blogu. Znajdziesz w nich cenne wskazówki dotyczące doboru drzwi wewnętrznych.