Facebook shape
shape shape shape

Aktualności

Drzwi wewnętrzne – na co zwrócić uwagę przy ich wyborze?

shape shape shape
drzwi wewnetrzne zamosc

Jednym z pierwszych elementów, jaki musimy wybrać podczas aranżowania mieszkania, są drzwi wewnętrzne. Nie warto więc zostawiać tej decyzji na ostatnią chwilę. Przed zakupem konkretnych skrzydeł, warto jednak przemyśleć kilka kwestii. Dzięki temu z pewnością dopasujemy piękne, a zarazem wyjątkowo funkcjonalne drzwi.

 

Jakie wykończenie drzwi wybrać?

Drzwi wewnętrzne mogą być wykonane z wielu różnorodnych tworzyw. Oprócz bazy, którą najczęściej stanowi drewno, płyta lub szkło, ważny jest również sposób wykończenia skrzydeł, ponieważ to od niego głównie zależy ich ostateczny wygląd oraz właściwości. Jednym z najczęściej stosowanych materiałów są bez wątpienia okleiny syntetyczne, które z roku na rok zyskują coraz więcej zwolenników. Najpopularniejsze są te drewnopodobne, jednak równie chętnie wybierane są także okleiny jednokolorowe. Na drzwiach świetnie prezentuje się również fornir. To okleina naturalna w postaci cienkiej warstwy wysokogatunkowego drewna, posiadającego niejednorodne wybarwienie. Każde z tych drzwi są na końcu wykańczane lakierem bezbarwnym lub kolorowym, np. białym, beżowym lub czarnym. Istnieje też możliwość doboru praktycznie każdego innego koloru – w zależności od indywidualnych potrzeb.

drzwi zewnętrzne i wewnętrzne zamość

Drzwi przylgowe czy bezprzylgowe?

Rozważając kwestie estetyczne, warto również zwrócić uwagę na konstrukcję przylg. Drzwi mogą być wykonane w systemie przylgowym lub bezprzylgowym. Co to właściwie oznacza? Otóż pierwsza konfiguracja to znane wszystkim, klasyczne rozwiązanie. W tym przypadku skrzydło drzwi posiada delikatny wręb, który zachodzi na ościeżnicę, przez co drzwi wyglądają na lżejsze. Owa przylga ma za zadanie maskować zamek, jak również szczelinę, która znajduje się pomiędzy skrzydłem a ościeżnicą. Z kolei system bezprzylgowy charakteryzuje się tym, że drzwi posiadają prostą krawędź i tworzą tym samym jednolitą płaszczyznę wraz z ościeżnicą. W przypadku tego rozwiązania zawiasy są sprytnie ukryte, dlatego po zamknięciu drzwi pozostają one niewidoczne, co jest dodatkowym walorem estetycznym. Ze względu na swoją prostotę takie skrzydła świetnie korespondują z nowoczesnymi wnętrzami.

Drzwi pełne czy z przeszkleniami?

Jeśli zechcemy dodać wnętrzom więcej światła, a tym samym optycznie je powiększyć, powinniśmy zdecydować się na zakup drzwi z przeszkleniami w postaci szkła hartowanego, które jest najbezpieczniejszym rodzajem szkła. Można także dopasować dowolne wykończenie do potrzeb wnętrza, np. szyby matowe, piaskowane, bezbarwne, barwione, witrażowe i wiele innych. Do wnętrz, w których chcemy zachować wyższy poziom prywatności, takich jak łazienka czy sypialnia, idealnie pasują skrzydła z nieprzezroczystymi przeszkleniami lub drzwi pełne. Z kolei w pokoju maluszka mogą znaleźć się drzwi transparentne, dzięki czemu będziemy mieli cały czas pod kontrolą swoją pociechę.

Styl drzwi dopasowany do aranżacji wnętrz

Nie można zapomnieć także o tym, by dopasować drzwi do stylu mieszkania czy domu. Gdy w każdym z pomieszczeń panuje nieco inny klimat, niełatwo wybrać jeden rodzaj skrzydeł do każdego pomieszczenia. W takim wypadku warto zdecydować się na uniwersalne rozwiązanie, czyli białe drzwi lub takie w odcieniach beżu czy brązu. To na tyle praktyczne kolory, że będą pasowały właściwie do każdego stylu – zarówno nowoczesnego, skandynawskiego, jak i klasycznego czy prowansalskiego.