Facebook shape
shape shape shape

Aktualności

Idealne okna – jak je wybrać i na co zwrócić uwagę?

shape shape shape
okna z pcv czy aluminiowe zamość

Dwa najpopularniejsze typy okien to zdecydowanie okna z PCV oraz z aluminium. Są one bardzo chętnie wybierane ze względu na swoje właściwości oraz liczne zalety. Decyzja o zastosowaniu konkretnego rozwiązania zależy w głównej mierze od potrzeb ich użytkowników, dlatego jeśli zastanawiasz się nad tymi dwoma rodzajami profili, poniżej przedstawiamy najlepsze cechy obu opcji. Zapraszamy do lektury.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru okien?

Zanim zdecydujesz się na konkretne rozwiązania, warto, żebyś wziął pod uwagę kilka kwestii, które ostatecznie pomogą Ci wybrać najlepszą opcję. Dobrze jest uprzednio sprawdzić, jaki wymiar będą miały przeszklenia, a także jaki będzie ich kształt. Oprócz tego istotna jest lokalizacja obiektu względem stron świata. Poza tym warto ustalić, z jakiego materiału są ściany w budynku. Dzięki temu łatwiej będzie podjąć decyzję, czy lepiej zastosować okna z PCV czy aluminiowe.

Okna z PCV – uniwersalność i przystępna cena

Za największą zaletę okien z PCV uznaje się przystępną cenę, jednak na tym nie koniec ich plusów, bowiem są to profile, które zapewniają świetną izolacyjność termiczną. Jest to bardzo istotne w przypadku budownictwa pasywnego i energooszczędnego. Okna te są także bardzo stabilne i trwałe. Występują również w wielu różnych wykończeniach, np. mogą imitować drewno lub metal. Dodatkowo są bardzo łatwe w utrzymaniu – nie wymagają specjalistycznych prac konserwacyjnych. By utrzymać je w dobrym stanie, wystarczy regularnie je czyścić przeznaczonymi do tego celu środkami. Warto również wspomnieć o tym, że choć uważa się, że jedynie okna z aluminium przeznaczone są do przeszkleń wielkogabarytowych, wśród nowoczesnych rozwiązań występują również profile z PCV, które świetnie nadają się chociażby do przesuwnych drzwi tarasowych czy balkonowych – zarówno w mieszkaniu, domu, jak i w biurze.

Jakie okna wybrac do swojego domuOkna z aluminium – trwałość i wytrzymałość

Okna z aluminium charakteryzują się bardzo dobrą wytrzymałością, a także sztywnością. Te cechy sprawiają, że wpisują się one idealnie w nowoczesne budownictwo. Profile te zapewniają także trwałość i bezpieczeństwo użytkowania, co jest szczególnie ważne przy przeszkleniach fasadowych oraz wielkogabarytowych. Z tego powodu są najczęściej stosowane w domach jednorodzinnych. Dodatkowo ze względu na swoją konstrukcję, mogą być wykorzystywane w oknach narożnych oraz ogrodach zimowych. Okna z aluminium są także odporne na zróżnicowane warunki atmosferyczne. Co najważniejsze, nie ulegają deformacji pod wpływem wysokich temperatur. Profile te są świetną opcją dla osób, które szukają indywidualnych rozwiązań, bowiem można je wykonać w dowolnym kształcie. Za bardzo istotną cechę okien z aluminium uważa się odporność na korozję, co sprawia, że jest to rozwiązanie na lata. Warto również wspomnieć, że profile aluminiowe są bardzo lekkie, czyli nie stanowią obciążenia dla konstrukcji budynku. Takie profile mogą być anodowane lub lakierowane proszkowo lakierami poliestrowymi na dowolny kolor z palety RAL. Ich powierzchnia może być błyszcząca, matowa, metalizowana lub imitująca drewno, dzięki czemu świetnie wpisują się w nowoczesne trendy architektoniczne.

Jakie okna wybrać do swojego domu?

Jeśli chodzi o okna z PCV i z aluminium, nie ma tu rozwiązań lepszych i gorszych. Zarówno pierwsze, jak i drugie zapewniają energooszczędność, izolację akustyczną oraz bezpieczeństwo. Można je również z łatwością dopasować do każdego stylu w budownictwie za sprawą różnorodnych możliwości wykończenia. Z jednej strony okna PCV są tańsze, z drugiej jednak profile aluminiowe pozwalają na uzyskanie dowolnych kształtów i wymiarów okien. Zatem wybór konkretnego rozwiązania zależy przede wszystkim od indywidualnych potrzeb użytkowników.

Jeśli potrzebujesz pomocy przy wyborze okien do swojego domu, zapraszamy do naszego salonu sprzedaży. Chętnie doradzimy i pomożemy dopasować najlepsze rozwiązania do Twoich potrzeb.