Facebook shape
shape shape shape

Aktualności

Jak stworzyć galerię zdjęć na ścianie?

shape shape shape
Jak stworzyć galerię zdjęć na ścianie

Galeria ścienna to jeden z najpopularniejszych, a zarazem najbardziej efektownych sposobów na urozmaicenie domowej przestrzeni. Dla każdego będzie zupełnie inna i to właśnie jest w niej najlepsze. Styl, charakter i rozmieszczenie poszczególnych elementów galerii zdjęć na ścianie zależy bowiem wyłącznie od Ciebie. Jak stworzyć taką galerię w swoim domu? Podpowiadamy!

Spis treści (kliknij aby szybko przejść):

  1. Jak wyeksponować zdjęcia na ścianie?
  2. Jak rozmieścić zdjęcia na ścianie?
  3. Jak wieszać zdjęcia na ścianie?

Jak wyeksponować zdjęcia na ścianie?

Jeśli szukasz pomysłu na to, jak w ciekawy sposób wyeksponować ulubione zdjęcia, galeria ścienna będzie strzałem w dziesiątkę. Jej wykonanie jest naprawdę proste! Domową galerię zdjęć stworzysz w dosłownie kilku krokach, zyskując przy tym naprawdę oryginalną dekorację.

Rozpocznij od przemyślenia, w jakim stylu ma być Twoja galeria zdjęć. Czy bliżej jest Ci do industrialnych, rustykalnych, skandynawskich, klasycznych, a może nowoczesnych dekoracji ścian? Pamiętaj, by do stylu panującego we wnętrzach Twojego domu dopasować styl i kolorystykę ramek na zdjęcia. Następnie wybierz fotografie, jakie chcesz w nich umieścić – tak, by pasowały do całej kompozycji. Zadbaj o to, by w każdy element galerii miał jeden wspólny mianownik, który je połączy. Dzięki temu będzie ona spójna i przejrzysta.

Jak rozmieścić zdjęcia na ścianie?

Gdy przychodzi do rozmieszczenia zdjęć na ścianie, wielu osobom wydaje się, że jest to dla nich bariera nie do przejścia. Wbrew pozorom nie jest to jednak trudne! Musisz tylko pamiętać o kilku ważnych zasadach. Jeśli masz już wybraną ścianę, na której powstanie galeria, zastanów się nad tym, jaki ma być jej rozmiar. Cztery obrazki na dużej ścianie nad sofą to zdecydowanie za mało. Pamiętaj, by projektując galerię ścienną zachować odpowiednie proporcje!

Następnie wyznacz środek. W tym miejscu powinien znaleźć się największy czy też najbardziej rzucający się w oczy element galerii. Dzięki temu łatwiej będzie Ci dodawać do niego kolejne części układanki. W ten sposób stworzysz zarówno kompozycję symetryczną, niesymetryczną, jak i zamkniętą czy otwartą. Jeśli nie masz pomysłu, na jaki układ się zdecydować, koniecznie poszukaj inspiracji w Internecie. Pomoże Ci to zaplanować własną galerię ścienną.

Jeszcze jedna ważna wskazówka, która pomoże Ci w stworzeniu przejrzystej galerii, dotyczy zachowywania odpowiednich odstępów. Ważne, by wszędzie były podobne. Nie mogą być zbyt małe, ponieważ wówczas efekt końcowy będzie przytłaczający. Z kolei zbyt duże odstępy sprawią, że – pomimo umieszczonych na ścianie ram ze zdjęciami – będziesz mieć wrażenie, że jest ona pusta.

Na koniec zadbaj o to, by na Twojej galerii ściennej znalazły się elementy, które dodadzą jej charakteru. Mogą to być lustrzane dodatki, suszone kwiaty, kapelusz lub cokolwiek, co ma dla Ciebie znaczenie sentymentalne.

No dobrze, ale jak to wszystko rozplanować, zanim powiesisz zdjęcia na ścianie? Najlepszą opcją jest rozłożenie wszystkich elementów galerii ściennej na podłodze. W ten sposób łatwiej będzie zobaczyć, jak wyglądają obok siebie konkretne ramki i zdjęcia. Jeszcze lepszą opcją jest odrysowanie wszystkich ram na kartonie czy dużym arkuszu papieru. Wówczas dużo prościej będzie CI przekuć projekt w rzeczywistość, przenosząc ułożenie ram z papieru na ścianę.

Jak wieszać zdjęcia na ścianie?

Jeśli masz za sobą remont mieszkania krok po kroku i chcesz oszczędzisz sobie robienia dziur w ścianach, zdecyduj się na najprostszą, a zarazem najskuteczniejszą metodę wieszania zdjęć, czyli haczyki samoprzylepne. W ostatnich latach zyskały naprawdę ogromną popularność. Nic dziwnego, są bardzo proste w montażu, jak również demontażu. Nie niszczą ścian i można korzystać z nich wielokrotnie. Gdy raz ich użyjesz, na pewno nie wrócisz do tradycyjnej metody wbijania gwoździ w ścianę.