Facebook shape
shape shape shape

Aktualności

Jak wymienić futrynę metalową na drewnianą?

shape shape shape
Jak wymienić futrynę metalową na drewnianą

Spis treści (kliknij aby szybko przejść):

  1. Wymiana drzwi w starym budownictwie
  2. Wymiana futryny metalowej na drewnianą – krok po kroku
  3. Co zrobić ze starą futryną?

Podczas wymiany starych drzwi na nowe pojawia się problem związany z ościeżnicami. Stare futryny metalowe trzeba bowiem usunąć, a w ich miejsce wstawić nowe – drewniane. To czasochłonny proces, którego często nie da się pominąć. Jak zatem skutecznie wymienić futrynę metalową na drewnianą? Podpowiadamy!

Wymiana drzwi w starym budownictwie

Futryny metalowe stosowano w tzw. starym budownictwie przez bardzo wiele lat. Były one zatapiane w betonie, co – jak możesz się domyślić – oznacza, że ich usunięcie jest nie lada wyczynem. Wykuwanie ościeżnicy metalowej to bardzo pracochłonne zajęcie i może doprowadzić nawet do pęknięcia ściany. To także bardzo kosztowna operacja, dlatego wiele osób decyduje się na nieco mniej inwazyjne rozwiązanie przy wymianie drzwi wewnętrznych, jak i drzwi zewnętrznych przeszklonych czy klasycznych na nowe. Jak zatem zamontować futryny drewniane, jeśli futryny metalowe są zakotwione w ścianie? Najlepszym rozwiązaniem jest wycięcie starej ościeżnicy.

Wymiana futryny metalowej na drewnianą – krok po kroku

By skutecznie wyciąć starą metalową futrynę, konieczne jest wyposażenie się w odpowiedni sprzęt. Jednym z urządzeń, bez którego ten proces na pewno by się nie powiódł, jest szlifierka kątowa z tarczą do cięcia zbrojonego betonu. Narzędzie to prowadź wzdłuż brzegu futryny, zachowując odległość około 1 cm. By wygodnie wyjąć wyciętą ościeżnicę metalową, musisz przeciąć profil ościeżnicy przy pomocy szlifierki przy podłodze, a także wyciąć jej górny fragment. W ten sposób dużo łatwiej będzie Ci odgiąć boki futryny i usunąć pozostałości mocowania.

Kiedy uda Ci się już wyjąć futrynę, musisz dopasować powstały otwór do wymiarów nowych drzwi. Pamiętaj, że powinien on być o ok. 10 cm szerszy niż wymiar ościeżnicy. Następnie możesz już zamontować nowe drewniane futryny, jak najdokładniej poziomując ich pozycję. Pamiętaj, by uprzednio sprawdzić, czy posiadasz drzwi prawe czy lewe. Nie wiesz, jak poznać, czy drzwi są prawe czy lewe? Zapraszamy do lektury wpisu na naszym blogu!

Co zrobić ze starą futryną?

Istnieją niestety przypadki, że wymiana starych futryn jest właściwie niemożliwa. Mamy jednak pomysł na to, by dać im nowe życie. Polega on po prostu na pomalowaniu metalowych futryn, co jest zdecydowanie najtańszym rozwiązaniem. Pamiętaj, by przed przystąpieniem do tego zadania dokładnie oczyścić je z wszelkich zabrudzeń, a także wyrównać przy użyciu akrylu (jeśli tego wymagają). Do malowania futryn metalowych zastosuj farbę do metalu.

Inny pomysł to ukrycie starych futryn przy pomocy ościeżnic maskujących. Są to specjalne obudowy, które montuje się bezpośrednio na nich, dzięki czemu można zakryć nadgryzione zębem czasu futryny metalowe. Takie nakładki będą pasowały zarówno na drzwi pasywne, standardowe, łamane, jak i przesuwne. Co więcej, występują w szerokiej gamie kolorystycznej, dzięki czemu możesz bez żadnego problemu dopasować je do aranżacji wnętrza. Musisz jednak pamiętać, że takie maskownice nieco zmniejszą otwór drzwiowy. Utraci on około 3 cm szerokości oraz 1,5 cm wysokości. Jeśli więc planujesz, jakie drzwi do domu wybrać, musisz uwzględnić właśnie tę różnicę wielkości.

Szukasz drzwi wewnętrznych w Zamościu? Zachęcamy do odwiedzenia naszego salonu wyposażenia wnętrz!