Facebook shape
shape shape shape

Aktualności

Zdobienie decoupage – stylowa technika dekoracji wnętrz

shape shape shape
Zdobienie decoupage – stylowa technika dekoracji wnętrz

Spis treści (kliknij aby szybko przejść):

  1. Zdobienie decoupage – na czym polega?
  2. Na czym sprawdzi się metoda decoupage?
  3. Co jest potrzebne do zdobienia techniką decoupage?

Decoupage to stylowa technika dekorowania wnętrz. Jest idealna do samodzielnego ozdabiania mebli oraz wielu różnych przedmiotów. Metodą decoupage możesz stworzyć wiele wyjątkowych ozdób. Co najważniejsze, nie musisz mieć żadnych specjalnych umiejętności plastycznych. Wystarczy odrobina fantazji! Na czym polega decoupage i co jest potrzebne, by zacząć? Podpowiadamy!

Zdobienie decoupage – na czym polega?

Decoupage to technika przyklejania wzorów wykonanych z papieru na przygotowanych wcześniej powierzchniach. Najczęściej wzory pochodzą ze specjalnie do tego celu przygotowanych zestawów, składających się z arkuszy papieru zadrukowanych różnorodnymi motywami. Wzory do decoupage’u wiele osób pozyskuje również z serwetek papierowych. Jest to nieco tańsze rozwiązanie, dzięki któremu nadasz ozdabianym przedmiotom prawdziwie unikatowego designu.

Nazwa techniki pochodzi od francuskiego słowa decouper, które oznacza „wycinać”. Jak więc sama nazwa wskazuje, w zdobieniach decoupage chodzi o wycinanie szablonów. Następnie nakleja się je na wybraną powierzchnię oraz pokrywa wieloma warstwami lakieru, by wzór wyglądał tak, jakby był namalowany.

Na czym sprawdzi się metoda decoupage?

Metodę decoupage można wykorzystać na wielu różnych materiałach, m.in. na drewnie, szkle, metalu, tkaninach, plastiku czy ceramice, co sprawia, że ta technika zdobienia jest bardzo uniwersalna.

Decoupage na drewnie

Decoupage na drewnie to jeden z elementów wiejskiego wystroju wnętrz. W rustykalnych przestrzeniach przepięknie wyglądają wszelkiego rodzaju ozdoby DIY. Do przygotowania własnoręcznych dekoracji można wykorzystać panele dekoracyjne ścienne i właśnie na ich wykonać zdobienie decoupage.

Decoupage na szkle

Decoupage na szkle jest również bardzo popularny. Można na nim łatwo uzyskać ciekawe efekty. Szklane przedmioty ozdabiane tą techniką prezentują się naprawdę efektownie! Dzięki zdobieniu decoupage możesz niewielkim kosztem z klasycznego kompletu szklanych naczyń stworzyć niepowtarzalną zastawę.

Decoupage na metalu

Metal to materiał, który najczęściej spotykamy projektach wnętrz w stylu loft. We wnętrzach tych dominuje chłodna paleta barw, stąd też do wykonywania zdobień decoupage na metalu w przestrzeniach industrialnych najlepiej sprawdzi się metoda print room, wykorzystująca do zdobienia czarno-białe motywy.

Co jest potrzebne do zdobienia techniką decoupage?

Bez jakich materiałów nie sposób obejść się przy dekorowaniu wnętrz tą techniką? Oto one:

  • Przede wszystkim na Twojej liście muszą znaleźć się przedmioty, które chcesz ozdobić. Może to być zarówno drewniana szafka, szklany stolik, metalowa komoda, element sztukaterii wnętrz, filiżanka, szkatułka itd.
  • Przydadzą Ci się również farby do malowania techniką decoupage, które nakłada się jako podkład przed wykonaniem zdobienia. Nie są one jednak konieczne, jednak wiele osób chętnie wykorzystuje je podczas zdobienia przedmiotów.
  • Do zdobienia decoupage niezbędne są oczywiście wzory do wykonywania dekoracji. Mogą pochodzić z gotowych wzorników, a także z serwetek jednorazowych.
  • Do ozdabiania przedmiotów metodą decoupage potrzebne są także płaskie pędzelki. Ich szerokość powinna być dopasowana do wielkości dekorowanego przedmiotu, by zadbać o jak największą precyzję podczas ich dekorowania.
  • Do decoupage’u potrzebny jest także klej na bazie wody oraz lakier bezbarwny (w spray’u, matowy, pękający itd.).