Facebook shape
shape shape shape

Aktualności

Drzwi wejściowe do domu – jakie wybrać?

shape shape shape
Drzwi wejściowe do domu – jakie wybrać

Stoisz przed wyborem drzwi wejściowych do domu? Cieszymy się więc, że tu zaglądasz. Ponieważ dobrze wiemy, że wśród rozmaitych rozwiązań dostępnych na rynku można się łatwo pogubić, postanowiliśmy przedstawić kilka najważniejszych aspektów, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze drzwi do domu. Zapraszamy do lektury!

Spis treści:

  1. Drzwi wejściowe do domu – jakie kupić?
  2. Drzwi wejściowe do domu – jakie wymiary?
  3. Jakie drzwi wejściowe do domu – drewniane czy metalowe?
  4. Jak uszczelnić drzwi? Ocieplenie drzwi wejściowych do domu
  5. Jak powinny otwierać się drzwi wejściowe do domu?
  6. Drzwi wejściowe do domu – jaka szerokość? Wymiary
  7. Ile kosztują drzwi wejściowe do domu?

Drzwi wejściowe do domu – jakie kupić?

Wybór drzwi wejściowych do domu to jedna z najważniejszych kwestii do rozważenia podczas aranżowania swoich czterech kątów. To jeden z elementów, który stanowi ich filar i ma służyć przez lata. Stąd też warto zdecydować się na solidne i wytrzymałe skrzydła. Drzwi powinny być przede wszystkim zabezpieczone przed wilgocią. Dzięki temu woda nie będzie gromadziła się w skrzydłach i powodowała odkształcania czy łuszczenia się drzwi. Istotne jest również, by powłoka, którą pokryte są drzwi, była odporna na promieniowanie UV, co zapobiegnie m.in. odbarwianiu się skrzydeł i ich szybkiemu niszczeniu. Nie można zapomnieć także o kwestii antywłamaniowości. Drzwi wejściowe oznaczone są klasą antywłamaniowości określaną jako RC. Mogą posiadać klasę RC2, RC3, RC4 itd. Im jest wyższa, tym skuteczniej drzwi chronią przed włamaniem. Zwróć także uwagę na kierunek otwierania. Wybierz drzwi prawe lub lewe – w Zamościu znajdziesz je w naszym salonie sprzedaży UNICO Wnętrze.

Drzwi wejściowe do domu – jakie wymiary?

Wymiary drzwi wejściowych można bez problemu dopasować do swoich indywidualnych potrzeb. Najczęściej dostosowuje się je do otworu, który wykonany jest w konstrukcji domu. Zazwyczaj szerokość drzwi wynosi 90 cm, zaś wysokość 200 cm. Jest to optymalny rozmiar, który pozwoli na swobodne poruszanie się, a także umożliwi wygodne przenoszenie mebli i innych przedmiotów. Jeśli zaś otwór drzwiowy jest większy, właściciele domów często decydują się na zamówienie drzwi z naświetlami bocznymi czy górnymi, które nie tylko prezentują się bardzo efektownie, ale dodatkowo doświetlają przedsionek domu. Innym, równie ciekawym rozwiązaniem, które pozwoli na zwiększenie ilości światła wpadającego do wnętrza, są drzwi zewnętrzne przeszklone, które znajdziesz w naszym salonie w Zamościu.

Jakie drzwi wejściowe do domu – drewniane czy metalowe?

Kolejne pytanie, na które warto sobie odpowiedzieć przed zakupem drzwi zewnętrznych dotyczy tego, z jakiego materiału powinny być wykonane. Dwa najpopularniejsze rozwiązania to drzwi drewniane oraz drzwi metalowe. Pierwsza opcja to gwarancja solidnych, ponadczasowych i wytrzymałych skrzydeł. Choć wiele osób wzbrania się przed drewnem, w rzeczywistości jest ono świetnym materiałem. Drzwi pasywne drewniane zapewniają znakomite parametry cieplne oraz trwałość. Ponadto wiele osób od pierwszego wejrzenia zakochuje się w estetyce drzwi zewnętrznych z drewna. Warto bowiem zauważyć, że każde z nich będą nieco inne, a tym samym oryginalne. Ich wyrazista faktura i widoczne słoje nadają skrzydłom elegancji i niepowtarzalnego stylu.

Z kolei drzwi metalowe, które najczęściej wykonywane są ze stali, są bardzo solidne i wykazują wysoką odporność na uszkodzenia mechaniczne. Niezwykle trudno jest je sforsować, stąd też stanowią skuteczną barierę dla włamywaczy. Inwestując w drzwi zewnętrzne metalowe warto wybrać takie, które pokryte są dodatkową powłoką zabezpieczającą je przed negatywnym działaniem czynników atmosferycznych. Dzięki temu drzwi będą służyły przez długie lata i zachowają przy tym swój pierwotny wygląd.

Jak uszczelnić drzwi? Ocieplenie drzwi wejściowych do domu

Zanim podejmiesz decyzję o uszczelnieniu drzwi wejściowych do domu, zwróć uwagę na to, że nowoczesne drzwi zewnętrze same w sobie prezentują znakomite właściwości termoizolacyjne i nie wymagają dodatkowego ocieplenia. Są to przy okazji drzwi wejściowe dźwiękoszczelne, które tłumią hałasy dochodzące z zewnątrz.

Jeśli zdecydujesz się na zakup nowych drzwi wejściowych do domu, musisz wiedzieć, że od stycznia 2021 r. muszą one spełniać wyśrubowane wymagania, jeśli chodzi o ich szczelność. Otóż współczynnik przenikania ciepła drzwi zewnętrznych musi wynosić maksymalnie 1,3 W/(m2·K), natomiast wcześniej wynosił on 1,5 W/(m2·K). Zatem zakup ciepłych drzwi wejściowych do domu nie stanowi dziś żadnego problemu, ponieważ producenci drzwi są na to doskonale przygotowani. Zarówno firmy zajmujące się produkcją drzwi stalowych, jak i drewnianych oferują modele o współczynniku 1,0 W/(m2·K), a nawet takie przeznaczone do domów pasywnych o współczynniku nawet 0,5 W/(m2·K).

Nie zawsze jednak wymiana drzwi wejściowych do domu na nowe jest możliwa. Wówczas najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie samoprzylepnej maty wygłuszającej lub pianki poliuretanowej, które zapewniają dobrą izolację termiczną, a następnie obicie drzwi materiałem o pasujących kolorze i fakturze. Zastanów się także nad wymianą uszczelek oraz sprawdzeniem zamków i zawiasów.

Jak powinny otwierać się drzwi wejściowe do domu?

To, czy drzwi wejściowe do domuotwierają się do środka czy też na zewnątrz, nie ma wpływu na poziom bezpieczeństwa. Sposób otwierania drzwi zewnętrznych ma natomiast niebagatelne znaczenie dla funkcjonalności oraz wygody, a także ich montażu. Ponieważ są one użytkowane bardzo często, pamiętaj o tym, by dobrze przemyśleć kwestię kierunku ich otwierania.

Jeśli chodzi o drzwi otwierane do wewnątrz, za ich wyborem przemawia fakt, że nie wymagają one zamontowania systemu odprowadzania wody, który zabezpieczałby przez dostaniem się do wnętrza deszczu czy śniegu. Co więcej, nie kolidują one z przestrzenią na zewnątrz domu i nie ograniczają w żaden sposób aranżacji przestrzeni na ganku. Będą także dobrym rozwiązaniem w przypadku większych i szerszych korytarzy.

Z kolei drzwi otwierane na zewnątrz pozwolą Ci zaoszczędzić miejsce w przedpokoju czy na werandzie, a także zapewniają bezpieczniejszą drogę ewakuacji. Dodatkowo drzwi otwierane na zewnątrz przy niekorzystnych warunkach pogodowych, takich jak silny wiatr, będą mocniej dociskane do ościeżnicy, zapewniając większą szczelność.

Drzwi wejściowe do domu – jaka szerokość? Wymiary

Drzwi wejściowe do domu powinny mieć minimum 90 cm szerokości oraz 200 cm wysokości. Wiedz, że 90 cm to najmniejsza dopuszczalna w przepisach budowlanych szerokość, jednak – o ile świetnie sprawdza się w przypadku drzwi wewnętrznych – dla drzwi zewnętrznych nie będzie tak komfortowa. Zdecydowanie lepiej w przypadku wejścia do domu sprawdzą się szersze drzwi, czyli takie, których szerokość będzie nie mniejsza niż 100 cm. Standardowe wymiary drzwi wejściowych do domu mieszczą się w przedziale 100-200 centymetrów. Taka szerokość zapewnia swobodne przejście z zakupami, rowerem czy wózkiem, a także wygodne przenoszenie mebli. Poza standardowymi drzwiami, istnieją również drzwi wejściowe  do domu na wymiar. Dzięki takiemu rozwiązaniu możesz dostosować ich wysokość oraz szerokość to niestandardowych otworów drzwiowych w istniejących budynkach lub lepiej dopasować ich wymiary do projektu domu. Musisz jednak pamiętać o tym, że jednoskrzydłowe drzwi zewnętrzne nie powinny mieć szerokości większej niż 130 cm. Dlaczego? Przede wszystkim ze względu na to, że większe drzwi będą szybciej się zużywały. Stąd też, jeśli zależy Ci na dużych drzwiach, postaw na drzwi wejściowe do domu dwuskrzydłowe.

Ile kosztują drzwi wejściowe do domu?

Planujesz wykończenie czy remont mieszkania krok po kroku? Pamiętaj, że warto zacząć od wykonania szczegółowego kosztorysu. Jeśli nie masz jeszcze drzwi wejściowych do domu, nie zapomnij o tym, by je w nim uwzględnić.

Drzwi zewnętrzne stanowią bardzo ważną inwestycję, która jest inwestycją na lata. Posłużą Ci one bowiem kilkadziesiąt lat, stąd też ich wybór powinien być dobrze przemyślany. Oczywiście bardzo duże znaczenie mają kwestie wizualne, ponieważ drzwi powinny korespondować z estetyką domu, jednak równie ważne jest, by drzwi wejściowe do domu były trwałe, solidne i szczelne. Ważne jest również, by chroniły przed włamaniem, dlatego muszą być wykonane z niezawodnych materiałów wysokiej jakości. Pamiętaj także o wyposażeniu ich w wytrzymałe zamki. No dobrze, ale ile kosztują drzwi wejściowe do domu? Otóż w zależności od wybranych funkcjonalności, a także materiału, z którego będą wykonane, cena drzwi zewnętrznych dobrej jakości może wynosić od około 3000 zł do nawet kilkunastu tysięcy złotych. Za drzwi dwuskrzydłowe zapłacisz więcej niż za standardowe drzwi wejściowe do domu. Ich cena waha się od 4000 zł do nawet 15 000 zł. Z kolei drzwi zewnętrzne pasywne kosztują ok. 4000 zł do 12 000 zł.

Jeśli szukasz drzwi w Zamościu, serdecznie zachęcamy Cię do odwiedzenia naszego salonu UNICO Wnętrze, gdzie pomożemy Ci dopasować drzwi do Twoich indywidualnych potrzeb. Oprócz drzwi zewnętrznych posiadamy także drzwi drewniane wewnętrzne – w Zamościu znajdziesz je w naszym salonie sprzedaży.