Facebook shape
shape shape shape

Aktualności

Aranżacja salonu z kuchnią – pomysły i inspiracje

shape shape shape
Aranżacja salonu z kuchnią

Photo by Ralph Kayden on Unsplash

Salon z aneksem kuchennym to naprawdę popularna koncepcja aranżacyjna stosowana nie tylko w mieszkaniach, ale również w domach. Połączenie tych dwóch przestrzeni niesie za sobą mnóstwo plusów. Wiele osób zadaje sobie jednak pytanie, jak urządzić te wnętrza, by były spójne i wzajemnie się uzupełniały. W dzisiejszym artykule podpowiemy kilka pomysłów, które sprawią, że salon z kuchnią będzie nie tylko praktycznym, ale również pięknym i eleganckim miejscem. Zapraszamy do lektury.

Kuchnia z salonem – aranżacje

Kuchnia to dla wielu z nas serce domu. Niestety, nie każdy może cieszyć się dużą i przestronną przestrzenią kuchenną, w której aż chce się gotować czy spędzać czas z bliskimi przy wspólnym obiedzie. Często w starym budownictwie pomieszczenie to było traktowane po macoszemu. Niedoświetlone, ciasne kuchnie nie zachęcały do przebywania w nich dłużej niż to konieczne.

Od jakiegoś czasu możemy obserwować jednak trend stosowany w nowoczesnym budownictwie, w którym salony zaczęły być łączone z kuchniami. To naprawdę świetne rozwiązanie, szczególnie dla osób, które uwielbiają gotować. Jasne, przejrzyste i otwarte przestrzenie idealnie sprawdzą się w każdym domu. Właśnie dlatego coraz więcej osób decyduje się na przearanżowanie swoich wnętrz i połączenie dwóch mniejszych pomieszczeń w jedno większe, które uczyni mieszkanie naprawdę przestronnym, a zarazem przytulnym miejscem.

Pomysł na salon z kuchnią

Photo by jai hill on Unsplash

Pomysł na salon z kuchnią

Dobry pomysł na urządzenie salonu z kuchnią to klucz to sukcesu. Tego typu przestrzeń powinna być bowiem nie tylko funkcjonalna, ale również estetyczna. Łącząc te dwa pomieszczenia w jedno musisz pamiętać o tym, by nadal starać się zachować w nim charakter pokoju dziennego. Kuchnia nie powinna dominować, ale uzupełniać aranżację części salonowej. Dobrze więc, by elementy wyposażenia korespondowały ze sobą, tworząc harmonijny wygląd. Przy salonie z aneksem sprawdzi się zatem spójna kolorystyka, na przykład niezawodne połączenie bieli i drewna lub bieli i szarości.

Pamiętaj, że w otwartej kuchni nie da się ukryć bałaganu. Właśnie dlatego warto postawić na praktyczne koncepcje aranżacyjne, które pomogą w stworzeniu wygodnej w użytku, estetycznej przestrzeni. Unikaj trzymania urządzeń na blacie, a jeśli tylko możesz, skorzystaj z opcji zabudowania lodówki, piekarnika, mikrofalówki, zmywarki oraz pralki. Takie rozwiązanie sprawi, że przestrzeń będzie naprawdę przejrzysta.

Salon z kuchnią – inspiracje

Połączenie salonu z kuchnią będzie doskonałą decyzją w przypadku osób, które mają niewielkie mieszkania. W małych przestrzeniach liczy się każdy centymetr kwadratowy, a taka kombinacja pozwoli Ci zaoszczędzić naprawdę wiele miejsca oraz optycznie powiększy pokój. Rozdzielenie kuchni i salonu ścianą sprawi zaś, że zarówno jedno, jak również drugie pomieszczenie stanie się przytłaczająco małe.

Kuchnia otwarta na salon sprawdzi się również wszystkich, którzy lubią spędzanie czasu i gotowanie z rodziną oraz przyjaciółmi. Takie rozwiązanie zapewnia dużą przestrzeń, idealną to wspólnego przygotowywania potraw, ale również relaksu. Gdy odwiedzą Cię goście, nie będziesz musiał wychodzić do drugiego pokoju, by przygotować im danie główne czy deser. Teraz wszystko będzie w zasięgu ręki!

Aranżacja kuchni z salonem – jak skutecznie zaprojektować tę przestrzeń?

Podczas aranżowania kuchni z salonem bardzo ważna jest funkcjonalność. Projekt tej przestrzeni powinien być dobrze przemyślany – po to, by korzystało się z niej wygodnie i by łatwo było utrzymać w niej porządek. Warto więc skupić się na odpowiednim rozplanowaniu szafek i szuflad kuchennych, uwzględniając przy tym trójkąt roboczy. Co to takiego? Otóż jest to praktyczne rozwiązanie, które obrazuje ustawienie trzech głównych elementów wyposażenia kuchni: lodówki, zlewozmywaka oraz płyty kuchennej i piekarnika, opartych na wierzchołkach trójkąta.

Opierając się na tej zasadzie podczas projektowania kuchni, zyskuje się dobrze zaplanowaną przestrzeń, w której wszystkie niezbędne produkty i sprzęty są usytuowane niedaleko siebie. Ma to wpływ na codzienny komfort oraz ułatwia utrzymania porządku w kuchni. Jakie odległości powinny być zachowane pomiędzy urządzeniami w trójkącie roboczym? Między lodówką a zlewozmywakiem warto zachować przestrzeń od 120 cm do 210 cm, między zlewozmywakiem a kuchenką – 120-210 cm, natomiast między lodówką a kuchenką – 120-270 cm.

Aranżacje małego salonu z kuchnią – jak dobrze wykorzystać każdy centymetr?

Mała przestrzeń to zawsze duże wyzwanie aranżacyjne. Jeśli masz je przed sobą, na pewno dobrze o tym wiesz. Ważne jest, by skutecznie wykorzystać każdy centymetr i po prostu nie zmarnować potencjału tej przestrzeni. W przypadku małego salonu z kuchnią warto postawić na zabudowy. To praktyczne rozwiązanie, które pięknie stapia się z przestrzenią. Mowa tu zarówno o szafkach górnych i dolnych w przestrzeni kuchennej, a także o zabudowywaniu sprzętów kuchennych.

Ponadto ważne są również różnego rodzaju systemy do szafek kuchennych. Jednym z najpopularniejszych mechanizmów jest bez wątpienia cargo. To rozwiązanie, które pozwoli wykorzystać nawet bardzo wąską przestrzeń. Z kolei w szafkach narożnych dobrze jest pomyśleć o mechanizmach umożliwiających wysuwanie półek, który ułatwi dostęp do rzeczy schowanych w głębokiej szafce.

Wśród nowatorskich rozwiązań, jakie można podpatrzeć w showroomach wnętrz, które na pewno zachwycą wszystkich, szukających pomysłów na sprytne zaaranżowanie salonu z kuchnią, jest blat wysuwany z przestrzeni szafek, jak szuflada. To dobra opcja dla osób, które mają naprawdę niewiele przestrzeni roboczej. A skoro mowa o szufladach, warto także zadbać o wyposażenie ich w praktyczne systemy wewnętrznej organizacji. Tak, by efektywnie zagospodarować dostępne miejsce. Doskonałą opcją są gotowe wkłady, przegrody, pojemniki lub profile, dzięki którym łatwiej będzie utrzymać porządek w kuchni.

Jeśli jesteś na etapie urządzania swojego mieszkania i – oprócz aranżacji kuchni czy salonu – masz w planach również wybór drzwi, zachęcamy Cię do odwiedzenia naszego salonu drzwi w Zamościu.


Zobacz nasze realizacje:

  1. Mieszkanie w Krakowie
  2. Aranżacja mieszkania w Zamościu
  3. Dom Zamość – wnętrze domu