Facebook shape
shape shape shape

Aktualności

Styl boho we wnętrzach

shape shape shape
Styl boho we wnętrzach

Styl boho w trendach wnętrzarskich obecny jest od lat 70. ubiegłego wieku. Od tego czasu zmieniał się i ewoluował, mieszając się w pewnym stopniu ze stylem skandynawskim. Choć na początku czerpał z odległych kultur, prezentując się w odważnych kolorach, obecnie możemy podziwiać jego łagodniejszą wersję, która przedstawia się w bardziej stonowanych barwach.

Co to jest styl boho?

Styl boho określany jest mianem stylu wolnego od zasad i z góry określonych norm. Jest bardzo swobodny, nieskrępowany, a wręcz nonszalancki. To styl osób, które wyrażają swoją indywidualność poprzez estetykę przestrzeni oraz wszystkich tych, którzy uwielbiają oryginalne, a nawet przeciwstawne do siebie zestawienia. Sprawdzi się zarówno podczas urządzania sypialni, tworzenia aranżacji kuchni z salonem, a także aranżowania tarasów czy balkonów. Boho nazywane jest często stylowym misz-maszem, który w efekcie tworzy oryginalny klimat we wnętrzach. Osiągnięcie takiego rezultatu nie jest trudne. Wystarczy odrzucić szablonowe podejście do aranżacji przestrzeni i dać się ponieść swojej wyobraźni.

Styl boho – jak wygląda?

Przez wiele lat styl boho nazywany był stylem etno, a to dlatego, że odnosił się do kultury ludowej. W wystroju wnętrz nawiązywał przede wszystkim do kultury Afryki, Ameryki Południowej oraz Australii. Biorąc pod uwagę tę rozpiętość geograficzną, można śmiało stwierdzić, że jest to styl bardzo różnorodny, kolorowy i eklektyczny. Obecnie styl boho rezygnuje z mnogości kolorów na rzecz bardziej stonowanych barw. Mimo wszystko łączy ze sobą różne odcienie, a także materiały czy wzory, które na pierwszy rzut oka mogłyby do siebie nie pasować. Styl boho stoi w opozycji do klasycznych konwencji aranżacji wnętrz. Stroni od sztywnych zasad i z góry założonych norm. Idzie własną ścieżką i – dzięki temu – daje duże pole do popisu osobom aranżującym wnętrza swoich czterech kątów. Takie klimatyczne aranżacje bardzo często wykorzystywane są podczas urządzenia loftów, mieszkań w starych kamienicach czy przestrzeni industrialnych.

Jaki jest styl boho?

Czym wyróżnia się styl boho? W obecnych czasach jest on mocno inspirowany kulturą hipisowską, która charakteryzuje się bliskością z naturą i daje ogromną wolność wyrazu. Oprócz tego czerpie wiele od stylu skandynawskiego, który wykorzystuje naturalne materiały oraz stonowane barwy z symbolicznymi akcentami kolorystycznymi.

Co odgrywa najważniejszą rolę we wnętrzach w stylu boho? Przede wszystkim są to kolory natury, czyli biel, beże, brązy, pomarańcze, zielenie, miodowe żółcie czy turkusy. Istotnym elementem są również materiały. Koniecznie naturalne, często też z recyklingu. Aranżując tego typu przestrzenie, szczególną uwagę warto zwrócić na: bawełnę, len, wełnę, rattan, drewno oraz wiklinę. Ponadto styl boho stawia na niestandardowe połączenia materiałów, faktur i wzorów. Bardzo istotną kwestią jest także komfort. Dom w stylu boho kojarzy się z przytulnym klimatem. Nie może więc brakować w nim wygodnych siedzisk, koców, narzut i miękkich poduch.

Szukasz drzwi w stylu boho w Zamościu? Zachęcamy do odwiedzenia naszego salonu wyposażenia wnętrz!