Aktualności
Farba imitująca beton – charakterystyka
10/06/2022Marzy Ci się oryginalna aranżacja mieszkania? Szukasz ciekawych inspiracji wnętrzarskich? Bliski jest Ci styl nowoczesny, industrialnym lub skandynawskim? Farba imitująca beton to produkt, który może Cię zainteresować! Jest to świetna alternatywa dla ciężkich, wymagających materiałów i świetny pomysł na to, jak w niedrogi sposób odmienić domową przestrzeń! Sprawdź, czym charakteryzuje się farba imitująca beton. Zapraszamy do lektury!
Spis treści:
- Co to jest farba betonowa?
- Farba betonowa – jak nakładać?
- Beton dekoracyjny czy farba betonowa – co wybrać?
Co to jest farba betonowa?
Farba betonowa, nazywana też farbą imitującą beton jest to wyjątkowy produkt, który nadaje malowanej powierzchni zarówno kolor, jak i strukturę. W zależności od tego, jaką technikę aplikacji zastosujesz, możesz:
- otrzymać efekt gładkiej, błyszczącej ściany z betonu wibrowanego, która będzie świetnie prezentowała się w mieszkaniu w stylu nowoczesnym,
- stworzyć strukturę z oryginalnymi wżerami oraz ubytkami, pasującą do wnętrz loftu,
- wykonać ciekawą imitację płyt z betonu architektonicznego, wpisującą się w styl mieszkania w stylu industrialnym.
Warto dodać, że farby betonowe mają świetną wytrzymałość i są bardzo odporne na uszkodzenia mechaniczne. Te nowoczesne dekoracje ścian wykazują także znakomitą odporność na wilgoć, stąd też mogą być stosowane nie tylko w salonach czy sypialniach, ale również w kuchniach oraz łazienkach. Nie nadają się jednak do stosowania na zewnątrz.
Farba betonowa – jak nakładać?
Farbę betonową możesz nakładać na niemal wszystkie powierzchnie, poza bezpośrednią aplikacją na powierzchnie gipsowe. Jeśli chcesz nałożyć farbę imitującą beton na tynk gipsowy czy też na płyty kartonowo-gipsowe, planując remont mieszkania krok po kroku, pamiętaj o tym, by uprzednio dwa razy zagruntować powierzchnię.
- By uzyskać efekt gładkiej, błyszczącej ściany z betonu wibrowanego, nałóż przy pomocy wałka farbę betonową i wygładź jej powierzchnię pacą plastikową. Po 24 godzinach nałóż wałkiem drugą warstwę farby i ponownie wygładź powierzchnię pacą, niwelując przy tym wszelkie ubytki. Po około 40 minutach, kiedy farba nie będzie się już kleiła, kolistymi ruchami wygładź powierzchnię przy pomocy pacy weneckiej. Na koniec, po kolejnych 12 godzinach oczyść powierzchnię z drobnych cząsteczek produktu, które się nie związały i pokryj ścianę lakierem dekoracyjnym.
- By stworzyć strukturę z oryginalnymi wżerami oraz ubytkami, nałóż warstwę farby betonowej na ścianę i wygładź powierzchnię przy pomocy pacy weneckiej. Po 24 godzinach zaaplikuj drugą warstwę w taki sposób, aby były na niej widoczne rozmaite ubytki. Następnie wygładź powierzchnię suchą pacą. Gdy upłynie kolejna doba, usuń ze ściany drobne fragmenty niezwiązanej farby i nałóż warstwę lakieru dekoracyjnego.
- By wykonać ciekawą imitację płyt z betonu architektonicznego, nałóż na ścianę warstwę farby betonowej i wygładź ją plastikową pacą. Kiedy farba przeschnie, przyklej na ścianę taśmy, które będą imitowały połączenia płyt z betonu architektonicznego. Teraz wałkiem malarskim nałóż drugą warstwę farby imitującej beton i wygładź ją pacą malarską, a następnie (po około 20 minutach) suchą pacą wenecką. Po upływie doby oczyść powierzchnię z niezwiązanej farby i pokryj powierzchnię lakierem dekoracyjnym.
Beton dekoracyjny czy farba betonowa – co wybrać?
Zarówno beton dekoracyjny, jak i farba betonowa to materiały, dzięki którym stworzysz niezwykle klimatyczną aranżację wnętrza. Oba są bardzo charakterystyczne i nieszablonowe. Nic dziwnego, że stały się prawdziwym trendem w aranżacji betonowych wnętrz! Co je różni? Przede wszystkim sposób, w jaki nanosi się ja na ścianę. Farba imitująca beton jest nieco łatwiejsza w aplikacji, ponieważ można zrobić to za pomocą wałka i pacy. Beton dekoracyjny to natomiast gęsty materiał, którego nakładanie wymaga wprawy oraz odpowiednich akcesoriów.