Facebook shape
shape shape shape

Aktualności

Jak urządzić dom w stylu amerykańskim?

shape shape shape
Jak urządzić dom w stylu amerykańskim

Wnętrza amerykańskie są nam dobrze znane z kultowych seriali oraz filmów. Kojarzą się nam z miękkimi sofami, ceglanymi kominkami czy kuchenną wyspą, przy której cała rodzina wspólnie przygotowuje posiłki. Chociaż Polskę i Stany Zjednoczone dzielą tysiące kilometrów, chętnie inspirujemy się stylem Amerykanów i urządzamy swoje cztery kąty na wzór domów. Czym wyróżnia się styl amerykański? Odpowiadamy!

Styl amerykański – charakterystyka wnętrza

Styl amerykański ma różne odsłony, a jedną z najpopularniejszych jest styl nowojorski. Kojarzony jest z eleganckimi i ekskluzywnymi wnętrzami, stąd też kładzie się tu nacisk na jakość materiałów wykorzystywanych do aranżacji mieszkań. W aranżacjach nowojorskich nie może zabraknąć mebli z dobrej jakości drewna, a więc solidnego stołu i krzeseł czy misternie wykonanej zabudowy kuchennej. Dużą rolę we wnętrzach nowojorskich odgrywa również szkło, stąd też w mieszkaniach Amerykanów nie brakuje przeszklonych biblioteczek. Kolorystyka ma tu również duże znaczenie. W aranżacjach w stylu nowojorskim pierwsze skrzypce grają eleganckie, mocno nasycone, ale stonowane barwy, takie jak granat, butelkowa zieleń czy bordo.

Jedną z popularniejszych odmian stylu amerykańskiego jest również styl Hamptons. Motywem przewodnim jest tu kolor niebieski oraz akcenty marynistyczne, np. liny, kotwice, muszle, koła sterowe, żaglówki i wszystko, co wywodzi się z nadmorskich krajobrazów. W porównaniu do stylu nowojorskiego, tutaj nasycone kolory zostają zastąpione barwami stonowanymi, czyli błękitem, bielą, beżem czy piaskową żółcią.

Ostatnia, ale nie mniej popularna wersja stylu amerykańskiego to styl loftowy. Odnosi się do wnętrz aranżowanych w dawnych zabudowaniach pofabrycznych. Lofty niegdyś były popularne przede wszystkim wśród osób związanych z bohemą artystyczną. Obecnie kojarzone są z dużymi, otwartymi przestrzeniami, elementami industrialnymi, ścianami z surowej cegły i wieloma innymi niestandardowymi rozwiązaniami.

Mieszkania w stylu amerykańskim

Podsumowując to, czym charakteryzuje się styl amerykański, można powiedzieć, że na prawdziwie amerykańskie wnętrze składają się:

  • Solidne meble – amerykańskie meble to często meble drewniane, które służą Amerykanom przez lata. Dużą uwagę przywiązują przede wszystkim do zabudowy kuchennej i wykonują ją z naprawdę trwałych materiałów.
  • Strefa relaksu – w mieszkaniach amerykańskich życie toczy się w salonie. Jest to przytulna przestrzeń przeznaczona do spędzania czasu z rodziną oraz przyjaciółmi. Amerykanie bardzo lubią duże, miękkie sofy, na których zmieszczą się wszyscy domownicy, a także goście. Do tego dwa pasujące fotele i strefa odpoczynku gotowa!
  • Kolory i wzory – w mieszkaniach w stylu amerykańskim nie brakuje kolorów, ale i wzorów, co widać chociażby po amerykańskich filmach oraz serialach. Sofa w wyrazistym odcieniu zieleni czy czerwieni, tapety z roślinnymi motywami, patchworkowy dywan – to wszystko elementy bardzo charakterystyczne dla stylu amerykańskiego.
  • Otwarte przestrzenie – mieszkania w stylu amerykańskim są zwykle przestronne i wysokie. Wrażenie to potęgują dodatkowo duże okna, dzięki którym mnóstwo naturalnego światła wpada do wnętrza.

Aranżacja salonu w stylu amerykańskim

Aranżując salon w stylu amerykańskim przede wszystkim należy pamiętać, że jest to centrum życia rodzinnego. Stąd też musi się tu znaleźć przestrzeń do odpoczynku i wspólnego spędzania czasu, czyli sofa i fotele. Kanapa najczęściej ulokowana jest w centralnej części pokoju. Za nią zwykle znajduje się kuchnia, a przed nią kominek czy telewizor. Oprócz tego w salonie znajduje się zawsze stolik kawowy, który jest nieodłącznym elementem strefy relaksu, na którym można rozłożyć talerzyki z przekąskami i szklanki z ulubionymi napojami.

Zobacz również inne style:

Szukasz drzwi w Zamościu w stylu amerykańskim? Zachęcamy do odwiedzenia naszego salonu wyposażenia wnętrz!