Facebook shape
shape shape shape

Aktualności

Jak odpowietrzyć kaloryfer? Jak długo trwa odpowietrzanie kaloryfera?

shape shape shape
Jak odpowietrzyć kaloryfer

Jeśli zauważasz, że któryś z grzejników w Twoim domu – pomimo pracy instalacji grzewczej – nie działa, najprawdopodobniej przyczyną jest zapowietrzenie. Z problemem zapowietrzonych kaloryferów boryka się wiele osób. Jak sobie z nim poradzić? W jaki sposób odpowietrzyć kaloryfer i jak długo trwa odpowietrzanie? Odpowiadamy!

Jak odpowietrzyć grzejnik panelowy?

Jeśli w swoim domu czy mieszkaniu masz grzejniki panelowe (płytowe), by je odpowietrzyć, musisz na początku zamknąć zawór termostatyczny. Wówczas woda w kaloryferze zacznie się ochładzać. Gdy grzejnik będzie zimny, pod zaworem odpowietrzającym ustaw miskę i odkręć go przy pomocy śrubokrętu, specjalnego klucza do odkręcania zaworów lub pokrętła wbudowanego w zawór. Teraz musisz czekać, aż powietrze wydostanie się z grzejnika. Nastąpi to w momencie, gdy z kaloryfera zacznie wypływać woda. W tym momencie szczelnie zakręć zawór i przekręć termostat na odpowiednią pozycję.

Jak odpowietrzyć grzejnik z odpowietrznikiem automatycznym?

Sposób, w jaki odpowietrza się grzejnik, zależy od tego, czy ma on zamontowany odpowietrznik czy też nie. W przypadku odpowietrzników automatycznych nie jest wymagana Twoja ingerencja, gdyż działają one samoczynnie. Wyposażone są bowiem w pływak, który otwiera i zamyka zawór wypuszczający wodę. W sytuacji, gdy w kaloryferze zaczyna zbierać się powietrze, pływak opada i wypuszcza je z instalacji grzewczej.

Jak odpowietrzyć kaloryfer bez odpowietrznika?

Jeśli w swoim mieszkaniu lub domu masz stare, kilkudziesięcioletnie kaloryfery, są to najprawdopodobniej kaloryfery bez odpowietrzników. By je odpowietrzyć, musisz odkręcić górną rurę podłączeniową. Najczęściej do grzejnika jest bezpośrednio przykręcony zawór, którego śrubunek należy poluzować. W tym celu użyj dużego klucza do odkręcenia nakrętki. Pamiętaj, że woda z kaloryfera może pojawić się na jego całym obwodzie, stąd też obszar wokół grzejnika koniecznie zabezpiecz ścierkami, aby brudna, gorąca woda nie opryskała Ciebie, ścian i podłogi.

Musisz mieć na uwadze fakt, że odkręcenie starej nakrętki, pomimo jej szczelnego dokręcenia, może sprawić, że będzie się luzowała. Wówczas konieczne będzie całkowite opróżnienie instalacji grzewczej i uszczelnienie gwintu na nowo. To zadanie najlepiej jednak powierzyć specjaliście.

Jak odpowietrzyć kaloryfer drabinkowy?

W kaloryferze drabinkowym odpowietrznik zlokalizowany jest na górze, stąd też do zebrania wyciekającej wody najlepiej użyj szmatki. Następnie odkręć śrubę odpowietrznika. Odczekaj kilka chwil, aż powietrze uleci z grzejnika. Teraz zakręć śrubę i ustaw głowicę termostatyczną na pozycji wyjściowej. Ustaw termostat i odczekaj, aż grzejnik ponownie się nagrzeje.

Jak odpowietrzyć kaloryfer żeliwny?

Kaloryfer żeliwny należy odpowietrzać przy pomocy dwóch kluczy płaskich. Zanim jednak przystąpisz do tego procesu, pod grzejnikiem ustaw miskę oraz przygotuj ścierkę do zebrania wypływającej z niego wody. Rozpocznij od zakręcenia termostatu lub zaworu zasilającego. To istotny krok, który uchroni Cię przed wypływającą z grzejnika wodą. Teraz powoli odkręcaj śrubunek kluczem. Znajduje się on zwykle na rurze doprowadzającej ciepłą wodę. W momencie, gdy usłyszysz syczenie i dostrzeżesz wyciekającą wodę, dokręć śrubunek.

Pamiętaj, by nie odkręcić śrubunku zbyt mocno. W przypadku, gdy ciśnienie wody wypływającej z kaloryfera będzie duże, może ona zniszczyć połączenie, co doprowadzi do zalania podłogi, ścian, a nawet mebli. Warto także uważać na aranżację wnętrz z betonu w salonie, sypialni czy innym pomieszczeniu, która może ulec uszkodzeniu się pod wpływem wody. Zadbaj więc o to, by przed rozpoczęciem odpowietrzania zabezpieczyć newralgiczne miejsca grubymi ścierkami czy ręcznikami.

Jak odpowietrzyć kaloryfer aluminiowy?

Odpowietrzanie kaloryfera aluminiowego bez odpowietrznika wykonuje się dokładnie tak samo, jak odpowietrzanie grzejnika żeliwnego, czyli za pomocą dwóch płaskich kluczy.

Jeśli natomiast kaloryfer aluminiowy posiada odpowietrznika, należy na początku przekręcić pokrętło termostatu na zero, a następnie przestawić zawór kaloryfera do pozycji w dół. Można to zrobić przy pomocy kombinerek. Pod zaworkiem koniecznie umieść miskę. Za pomocą klucza do odpowietrzania przekręć śrubę, która znajduje się na białym kołnierzu. Kiedy usłyszysz syczenie, przestań kręcić. Gdy z zaworu zacznie lecieć woda, zakręć mocno śrubę.

Jak odpowietrzyć kaloryfer żeberkowy?

By odpowietrzyć kaloryfer żeberkowy, musisz wiedzieć, z jakiego materiału jest on zrobiony, ponieważ od tego zależy, a jaki sposób powinien zostać przeprowadzony cały proces. Jeśli grzejnik wykonany jest z żeliwa, odpowietrz go w taki sposób, jak kaloryfer żeliwny, natomiast w przypadku, gdy jest to kaloryfer zrobiony z aluminium, odpowietrzanie wykonaj według instrukcji dla grzejników aluminiowych.

Jak długo trwa odpowietrzanie kaloryfera?

Odpowietrzanie kaloryfera nie trwa długo. Nie jest to proces czasochłonny, jeśli tylko podążasz za instrukcjami odpowiednimi dla konkretnego rodzaju grzejnika. Odpowietrzanie możesz więc przeprowadzić samodzielnie i nie powinno Ci to zająć więcej niż 20 minut. Jeśli jednak nie masz pewności, że wykonasz cały proces poprawnie, najlepiej wezwij specjalistę, który wykona kompleksowe odpowietrzanie kaloryfera.