Facebook shape
shape shape shape

Aktualności

Styl klasyczny wnętrza

shape shape shape
styl klasyczny wnetrza

Pomimo popularności nowoczesnych aranżacji, styl klasyczny wnętrza wciąż ma wielu zwolenników, a liczba ta ostatnio rośnie. Być może po godzinach spędzonych w nowoczesnych biurowcach jest w nas pewna chęć powrotu do przytulnego, ciepłego otoczenia. Zobaczcie zatem, jak ciekawie można urządzić klasyczną sypialnią, salon czy łazienkę.

Styl klasyczny wnętrza jest doskonałym rozwiązaniem dla osób, które szukają czegoś ponadczasowego. Sprawdzi się także, jeśli nie czujesz się pewnie w urządzaniu i wolisz bezpieczne aranżacje. Ze stylem klasycznym kojarzy się głównie elegancja oraz inspiracja historią. Dekoracje, meble i materiały wykończeniowe nawiązujące do minionych epok to najłatwiejszy sposób, aby wprowadzić do domu czy mieszkania nieco wytworności. Jednakże w stylu klasycznym elegancja zaznaczona jest subtelnie, a wszystko urządzone jest tak, aby zachować harmonię.

Wyznaczniki stylu klasycznego we wnętrzach

  • zachowanie symetrii i proporcji,
  • harmonia i umiar w zakresie form,
  • umiarkowany kontrast kolorystyczny,
  • antyki we wnętrzach i klasyczne dekoracje,
  • spójny motyw przewodni,
  • drewno we wnętrzu.

Salon w stylu klasycznym

Zachowanie umiaru to bodaj najtrudniejsze zadanie, które stoi przed osobami pragnącymi posiadać salon w stylu klasycznym. Tu jest najwięcej pracy, jeśli chodzi o dobór mebli, pokrycia ścian, dekoracji czy oświetlenia. Należy zacząć od ścian, podłóg i sufitów. Dobrą robotę zrobią sztukaterie, czyli ozdobne listwy, które można dowolnie docinać i układać w wiele kształtów, aby stworzyć oryginalne pokrycie ścian.

Jeśli chodzi o podłogę, to sprawdzi zarówno drewniany parkiet ułożony w jodełkę klasyczną, jak i eleganckie panele podłogowe laminowane odzwierciedlające naturalną kolorystykę drewna. Salon w stylu klasycznym wymaga uważnego zastosowania kolorystyki – najlepiej jest trzymać się maksymalnie trzech barw, które nie powinny zbytnio ze sobą kontrastować. Wszak salon w stylu klasycznym powinien być pełen harmonii i spokoju. Na suficie sprawdzą się ozdobne gzymsy, rozety lub wspomniane już sztukaterie. Koncepcję stylistyczną dopełnią klasyczne sofy oraz ciężkie zasłony.

Styl klasyczny w sypialni

Sypialnia w stylu klasycznym polubi się ze stylizowanymi meblami, ale niekoniecznie muszą to być drewniane komplety. Możesz wstawić tu tapicerowane łóżko oraz szafę z frezowanymi frontami. Nieco szyku doda całości wykorzystanie ozdobnych uchwytów oraz złoconych ram na zdjęcia i obrazy. Warto także ocieplić atmosferę za pomocą klasycznych lamp ustawionych na stolikach nocnych. Jeśli powierzchnia sypialni na to pozwala, warto wzbogacić wnętrze ustawiając portal kominkowy, czyli inaczej atrapę kominka. Nie bój się także dodać modernistycznych akcentów – w końcu nawet sypialnia w stylu klasycznym musi odpowiadać potrzebom XXI wieku.

Jak urządzić klasyczną łazienkę?

Aranżacja klasycznej łazienki może wydawać się trudna, jednak z pomocą stylizowanych mebli i dodatków bardzo łatwo jest osiągnąć taki efekt. Jako szafkę pod umywalkę możesz wykorzystać starą stylową szafkę lub komodę. Lustro opraw w ozdobną ramę. Zwróć też uwagę na armaturę – tu sprawdzą się baterie w stylu retro. Zamiast zabudowanej wanny wybierz wannę wolnostojącą, najlepiej na zdobnych nóżkach (np. lwich łapach). Aby w łazience królował szyk i harmonia postaw też na dodatki oraz ręczniki w jednym, maksymalnie dwóch kolorach. Najlepiej neutralnych, jak biały, szary czy beżowy.

Mała rada na koniec: aby dopełnić styl klasyczny wnętrza warto szukać ciekawych dekoracji na pchlich targach oraz aukcjach internetowych. Jeśli zaś chodzi o materiały wykończeniowe, to ze względu na jakość lepiej wybierać te produkowane współcześnie, lecz odpowiednio stylizowane.


Zobacz również nasze inne artykuły o stylach aranżacji wnętrz:

Salon w stylu skandynawskim – porady i inspiracje

Wystrój wnętrz – styl rustykalny

Jak urządzić mieszkanie w stylu industrialnym?

Styl nowoczesny w mieszkaniu – pomysły na aranżację wnętrz

Wnętrze w stylu loft – co to znaczy?


Jeśli szukasz drzwi wewnętrznych w stylu klasycznym, to zachęcamy do odwiedzenia naszego salonu wyposażenia wnętrz w Zamościu!