Facebook shape
shape shape shape

Aktualności

Tapety ścienne – jak prawidłowo kłaść na ścianę?

shape shape shape
Tapety ścienne – jak prawidłowo kłaść na ścianę

Dzięki tapetom ściennym w szybki i łatwy sposób odmienisz wygląd każdego wnętrza. Co najważniejsze, tapetowanie możesz wykonać samodzielne – nie potrzeba do tego żadnych specjalistycznych narzędzi czy pomocy fachowców. Nowoczesne tapety znacząco różnią się od tych, które można było znaleźć w sklepach kilkanaście lat temu. Są znacznie wygodniejsze w układaniu. Jak prawidłowo kłaść na ścianę tapety flizelinowe, winylowe, z włókna szklanego oraz papierowe? Podpowiadamy!

Tapety flizelinowe – jak kleić?

Pierwszym krokiem w przypadku nakładania tapet na flizelinie – jak i innych rodzajów – jest wyznaczenie na ścianach linii pomocniczych. W tym celu musisz zmierzyć wysokość ściany i dodać do otrzymanego wyniku ok. 10 cm (w razie, gdyby okazało się, że ściany są krzywe). Teraz odmierz tę długość na tapecie i przetnij ją za pomocą nożyka do tapet. W ten sposób wytnij tyle pasów, ile będzie Ci potrzebnych na wytapetowanie ściany.

W przypadku tapety flizelinowej klej nakłada się na ścianę, a nie na tapetę. Aplikuj go za pomocą pędzla. Najpierw na powierzchnię środkową, a następnie na powierzchnie boczne, przy suficie i w końcu przy podłodze. W efekcie cała powierzchnia ściany powinna być pokryta klejem. Klej nakładaj na powierzchnię odrobinę większą niż wielkość fragmentu tapety. Gdy zaaplikujesz klej, weź pierwszy pas tapety i rozpocznij układanie od brzegu ściany. Jeśli jest to tapeta designerska z wzorami czy grafikami, pamiętaj o tym, by dopasowywać do siebie jej poszczególne pasy. Tak, by wyglądały estetycznie na łączeniach. Ponadto tapeta nie może zachodzić na siebie, a także nie powinna mieć odstępów pomiędzy poszczególnymi pasami. Przyklejając tapetę, najpierw dociskaj ją dłonią, a następnie wałkiem dociskowym, kierując się od środka na boki.

Jak kleić tapety winylowe?

W przypadku tapet winylowych, klej nakłada się na tapetę, a nie na ścianę (jak miało to miejsce w przypadku tapet flizelinowych). Klej należy rozprowadzić bardzo równomiernie, a jego warstwa powinna być stosunkowo cienka. Przed przystąpieniem do aplikacji tapety na oczyszczonej wcześniej ścianie zaznacz linię pionową, do której ma dochodzić pierwszy pas tapety. Układaj ją zgodnie z kierunkiem zaznaczonym na rolce, rozpoczynając od drzwi i okien. By na powierzchni nie powstały pęcherzyki powietrza, użyj wałka dociskowego (lub ewentualnie wałka do tapet).

Tapety z włókna szklanego – jak kleić?

Przed przystąpieniem do klejenia tapety z włókna szklanego oczyść ściany (jeśli na ścianie jest tapeta, usuń ją). W przypadku, gdy ściana ma jakiekolwiek ubytki, uzupełnij je. Następnie przygotuj klej. Powinien to być klej z wodorozcieńczalnej zawiesiny, zawierający dodatkowe składniki, np. zapobiegające powstawaniu pleśni. Teraz zmierz ściany i przytnij tapety w taki sposób, jak opisywaliśmy to przy tapetach flizelinowych. Następnie nałóż klej na pierwszy fragment ściany za pomocą pędzla lub wałka malarskiego. Najlepiej aplikować go od sufitu i tak samo przyklejać tapety, dociskając je w kierunku podłogi.

Jak kłaść tapety papierowe?

Tapety papierowe występują w wersji jednowarstwowej oraz dwuwarstwowej. By nałożyć je na ścianę, najpierw odpowiednio przygotuj powierzchnię (bez względu na to, jaki rodzaj wybierzesz). Musi być gładka, równa oraz czysta. Następnie posmaruj pas tapety klejem (przy pomocy wałka lub pędzla) i nałóż równomiernie na ścianę, rozpoczynając od sufitu. Jeśli podczas aplikacji nadmiar kleju wydostanie się spod tapety, możesz z powodzeniem zdjęć go przy pomocy gąbki. Ważne, by robić to bardzo delikatnie, aby nie uszkodzić struktury tapety.