Facebook shape
shape shape shape

Aktualności

Wnętrze w stylu loft – co to znaczy?

shape shape shape

Styl loftowy to jeden z najchętniej wybieranych trendów we wnętrzarstwie. Dlaczego ludzie go pokochali? Być może za uniwersalność, ponieważ sprawdza też na małych przestrzeniach. Za pomocą odpowiednich materiałów wykończeniowych i dekoracji można stworzyć loftowe wnętrza w bloku. Dowiedzmy się zatem, czym charakteryzuje się wnętrze w stylu loft.

Co wyróżnia styl loftowy?

Styl loftowy swoją nazwę wziął od określenia loft, które odnosi się do mieszkań aranżowanych w dawnych zabudowaniach pofabrycznych, magazynach itd. Lofty pojawiły się w głównie w zachodniej Europie w latach 80. i 90. Były popularne wśród osób związanych z bohemą artystyczną. Inną nazwą tego trendu we wnętrzarstwie jest styl industrialny.

Krytycy tego trendu zwracają uwagę, że wnętrze w stylu industrialnym jest zimne. Czy tak jest w istocie? Naszym zdaniem nie. Za pomocą odpowiedniego doboru materiałów wykończeniowych, mebli, tekstyliów i dekoracji można uwić przytulne gniazdko z elementami industrialnymi. Warto podkreślić, że styl loftowy sam w sobie jest dość ascetyczny, więc można go potraktować jako bazę do urządzania wnętrz poprzez dodatki i dekoracje odzwierciedlające nasze preferencje.

Cecha charakterystyczna

Istnieje sporo wyróżników stylu loft. Wnętrza industrialne są przestrzenne, z dużymi oknami, często z otwartym planem podzielonym na strefy. Ceni się oryginalne elementy pofabryczne: widoczne instalacje, rury, belki konstrukcyjne, surowe ściany. Widać tu też mariaż metalu i surowego drewna. Wykorzystanie samej stali czy mosiądzu czyni wnętrza dość nieprzyjaznymi, dlatego projektanci wnętrz i dodatków loftowych często łączą metal właśnie z drewnem, uważamy nie bez powodu za materiał ponadczasowy, ciepły i przytulny. Do cech charakteryzujących stylu loft należy włączyć także proste i ażurowe formy: np. stolik kawowy złożony z cienkiej metalowej ramy przykrytej prostym drewnianym blatem.

Inną cechą wnętrz loftowych jest wykorzystanie cegły dekoracyjnej na ścianach. Najbardziej ceniona jest oryginalna cegła rozbiórkowa, ale można wykorzystać także gipsowe panele ścienne z fakturą cegły, niekiedy już z gotową fugą. Cenione są także panele dekoracyjne ścienne wykonane z metalu oraz drewniane podłogi.

Paleta barw

Wnętrze w stylu loft oszczędnie operuje kolorami. Dominuje jasna i chłodna paleta barw: szarość, brąz, naturalny kolor drewna, czarny, srebrny, przydymiony niebieski. Dodatki w mocnym odcieniu są owszem, mile widziane, o ile nie będziemy łączyć zbyt wielu barw. Jeden mocny element w postaci zasłon czy sofy zdecydowanie wystarczy. Elementem ocieplającym wnętrze w stylu loft są podłogi z drewna i ceglane ściany.

Dodatki

Styl loftowy kocha oryginalne industrialne dodatki lub przedmioty na nie stylizowane. Metalowe lampy, industrialne kinkiety i tzw. żarówki Edisona. Styl loftowy podkreślają też półki wykonane z surowego drewna i metalowe krzesła. Zabudowy meblowe zastępują ascetyczne metalowe lub mosiężne wieszaki na ubrania. Styl industrialny lubi się także z dekoracjami w stylu vintage.

Styl loftowy – dla kogo?

Przestronne wnętrza zaaranżowane w starej fabryce lub magazynie to koncept, który z otwartymi ramionami przyjęli mieszkańcy wielkich miast. Zazwyczaj to bowiem w wielkich aglomeracjach firmy deweloperskie adaptują stare pofabryczne budynki na lokale mieszkalne. Takie mieszkanie szczególnie upodobali sobie single lub bezdzietne pary. Głównie z racji otwartej przestrzeni. Jednakże mieszkanie w stylu loft często urządzają sobie studenci i osoby młode dysponujące małym budżetem i niewielką przestrzenią. Wnętrze industrialne dość łatwo jest bowiem zaaranżować i nie wymaga to ogromnych nakładów finansowych.


Zobacz również nasze inne artykuły o stylach aranżacji wnętrz:

Salon w stylu skandynawskim – porady i inspiracje

Wystrój wnętrz – styl rustykalny

Jak urządzić mieszkanie w stylu industrialnym?

Styl nowoczesny w mieszkaniu – pomysły na aranżację wnętrz

Styl klasyczny wnętrza


Szukasz loftowych drzwi w Zamościu? Zapraszamy do naszego stacjonarnego salonu wyposażenia wnętrz!