Facebook shape
shape shape shape

Aktualności

Co to jest jastrych? Wylewka podłogowa – rodzaje i zastosowanie

shape shape shape
Co to jest jastrych Wylewka podłogowa – rodzaje i zastosowanie

Jastrych, często nazywany także wylewką, to podkład podłogowy, będący bazą pod panele, płytki i inne rodzaje podłóg. Istnieje kilka najpopularniejszych rodzajów jastrychów i jest to m.in. suchy jastrych, jastrych cementowy, jastrych pływający oraz jastrych anhydrytowy. Czym się wyróżniają i jakie mają zastosowanie? Na te pytania odpowiadamy w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!

Suchy jastrych – co to jest?

Suchy jastrych stosowany jest przede wszystkim podczas remontów podłóg. Oprócz tego przydaje się w trakcie adaptowania poddasza. Najczęściej wykonuje się go z płyt gipsowo-kartonowych, gipsowo-włóknowych, OSB, MFP czy płyt cementowych. Z jego pomocą można w prosty sposób wyrównać podłoże pod podłogę czy też strop. Jeśli suchy jastrych ma być stosowany w pomieszczeniach, w których jest wysoka wilgotność, czyli w kuchniach lub łazienkach, wtedy bardzo ważne jest dodatkowe zabezpieczenie go przed działaniem wilgoci.

Jastrych suchy układa się w dwóch lub trzech warstwach. Jeśli jest on układany trzywarstwowo, wówczas stosuje się cieńsze płyty, których grubość wynosi maksymalnie 8 mm. Płyty łączy się ze sobą specjalnymi wkrętami lub ocynkowanymi zszywkami. Więcej o jastrychach przeczytasz w naszym przeglądzie oferty firmy SOPRO.

jastrych szybkowiążący

Jastrych cementowy – co to jest?

Jastrych cementowy, nazywany również jastrychem betonowym, pozwala na stworzenie bardzo mocnej i solidnej oraz równej i gładkiej powierzchni. Ze względu na znakomite właściwości na jastrychu cementowym można bez żadnego problemu prowadzić prace posadzkarskie, a więc układać panele, płytki czy wykładziny.

Jastrych betonowy jest to jastrych z kategorii półsuchych jastrychów, gdyż gotowa mieszanka ma dosyć grubą ziarnistość i zagęszczoną konsystencję. Jest to produkt wodoodporny, a także mrozoodporny, dlatego można z powodzeniem używać go na balkonach czy tarasach. Oprócz tego sprawdzi się również w pomieszczeniach, przede wszystkim w tych o wysokiej wilgotności, czyli w łazienkach, pralniach, a także kuchniach.

Co to jest jastrych pływający?

W zależności od umiejscowienia jastrychu można wyróżnić jego trzy rodzaje, czyli jastrych związany ze stropem, jastrych na warstwie rozdzielczej oraz jastrych pływający. Ten ostatni jest jednym z najczęściej stosowanych jastrychów w mieszkaniach. Sprawdzi się również w przypadku ogrzewania podłogowego. Jastrych pływający można zastosować także pod posadzkę w piwnicy czy garażu.

Jastrych anhydrytowy – co to jest?

Jastrych anhydrytowy jest wyjątkowym rodzajem jastrychu, który sprawdzi się u osób, chcących szybko wykończyć swoje mieszkanie czy dom, ponieważ można po nim chodzić już po jednym dniu od zakończenia pracy, a dalsze prace wykończeniowe można wykonywać nawet po siedmiu dniach. Co więcej, zapewnia on bardzo równą powierzchnię. Nie trzeba go dodatkowo wykańczać przed położeniem docelowego podłoża. Jastrych anhydrytowy sprawdzi się w wielu pomieszczeniach, jednak nie powinno się go stosować w łazienkach, pralniach czy toaletach, czyli w miejscach, gdzie panuje wysoka wilgotność. Można go natomiast użyć pod ogrzewanie podłogowe.