Aktualności
Remont mieszkania krok po kroku – od czego zacząć, jak zaplanować?
19/11/2021Spis treści (kliknij aby szybko przejść):
- Od czego rozpocząć remont mieszkania?
- Remont mieszkania krok po kroku – zakupy i koszty
- Etapy remontu mieszkania – podsumowanie
Remont mieszkania jest wieloetapowym procesem, do którego należy się odpowiednio przygotować. Jeśli planujesz odświeżenie swoich czterech kątów, będziesz potrzebować dobrego planu. Dzięki temu na pewno niczego nie pominiesz i unikniesz remontowego chaosu, a także uchronisz się przed kosztownymi błędami. Jak zaplanować remont mieszkania? Od czego zacząć? Na te i wiele innych pytań odpowiadamy w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!
Od czego rozpocząć remont mieszkania?
Remont mieszkania rozpocznij od planu. Zastanów się, co wymaga odświeżenia, a co zmiany oraz jakie prace remontowe trzeba wykonać. Bardzo ważne, by ustalić kolejność wykonywanych zadań, ponieważ pozwoli to zoptymalizować czas trwania remontu. Na szczycie listy powinny znaleźć się zatem prace, które są żmudne i wymagają czasu. Zalicza się do nich m.in. wyrównywanie ścian, prace glazurnicze, cyklinowanie podłóg, wymianę posadzki czy poprawki instalacji elektrycznej. Kolejne na liście powinny znaleźć się prace związane z malowaniem ścian i sufitów, ale także drzwi czy okien. Na końcu umieszcza się zaś prace związane z odświeżeniem mieszkania i prace wykończeniowe.
Remont mieszkania krok po kroku – zakupy i koszty
Po zaplanowaniu prac remontowych warto od razu przejść do określenia, jakich materiałów oraz akcesoriów będziesz potrzebować podczas remontu mieszkania. Stwórz dokładny kosztorys i zastanów się, ile pieniędzy chcesz wydać na renowację mieszkania. Oblicz koszt zakupu materiałów i akcesoriów, a oprócz tego sprawdź koszty dostawy oraz ustal wynagrodzenie ekipy remontowej, stolarza, hydraulika, elektryka czy architekta (jeśli będziesz korzystać z ich usług). Nie zapomnij również o kosztach usuwania odpadów pobudowlanych. Do kwoty, którą uzyskasz, dodaj około 10%, ponieważ podczas każdego remontu pojawiają się nieplanowane wydatki, na które warto być przygotowanym.
Pamiętaj, że kupując farby, tapety, panele czy płytki, warto zaopatrzyć się w nieco większą ich ilość. Zapas powinien wynosić ok. 10-15%. To bardzo ważne, ponieważ materiały bardzo często są produkowane w seriach, stąd też po miesiącu możesz nie kupić płytek czy paneli w dokładnie takim samym odcieniu.
Kompletując akcesoria przydatne podczas remontu nie zapomnij również o takich rzeczach, jak folia i tektura do zakrycia podłóg i mebli, a także o taśmach klejących i taśmach malarskich. Przydatne będą też narzędzia malarskie, akcesoria pomiarowe oraz odzież ochronna.
Ważna wskazówka, która może przydać Ci się podczas zakupów, dotyczy możliwość zwrotu zakupionych produktów. Bardzo często zdarza się bowiem tak, że podczas remontu nie wykorzystuje się wszystkich materiałów. By nie pozostać z nadwyżką, a przy tym ograniczyć nieco koszty remontu, warto zwrócić nieużywane materiały. Warunkiem jest jednak posiadanie paragonu lub faktury.
Etapy remontu mieszkania – podsumowanie
Podsumowując, zanim przystąpisz do remontu mieszkania, musisz przejść przez kolejne etapy przygotowań:
- Określ, czy chcesz przeprowadzić remont samodzielnie czy z pomocą fachowców (ekipa budowlana, architekt, elektryk, hydraulik itd.).
- W przypadku współpracy z fachowcami znajdź i wybierz specjalistów, a następnie podpisz z nimi umowy.
- Wykonaj projekt i plan remontu mieszkania.
- Wykonaj listę niezbędnych produktów, materiałów i akcesoriów.
- Przygotuj szczegółowy kosztorys remontu.
- Zamów wszystkie niezbędne materiały, meble, drzwi itp.
Teraz, gdy masz za sobą przygotowania, możesz przejść do remontu mieszkania, na który składa się kolejno:
- Wykonanie elementów konstrukcyjnych, czyli wyburzanie ścian i stawianie nowych.
- Wykonanie zmian w instalacji elektrycznej, wodnej czy gazowej.
- Wymiana/naprawa drzwi i okien.
- Przygotowanie ścian oraz sufitów do malowania, czyli naprawa ubytków, nałożenie gładzi czy odnawianie podłóg.
- Wykończenie ścian, sufitów oraz podłóg.
- Przeprowadzenie prac montażowych, a więc składanie i montaż mebli, montaż oświetlenia, a także włączników i gniazdek oraz biały montaż w łazience.
Jeśli jesteś na etapie planowania prac remontowych i szukasz materiałów do wykończenia mieszkania, zachęcamy Cię do zapoznania się z naszą ofertą drzwi w Zamościu w salonie Unico Wnętrze. W sprzedaży posiadamy drzwi pasywne, drzwi bezprzylgowe, drzwi dwuskrzydłowe, drzwi przesuwne i wiele innych. Podobnie, jeśli szukasz paneli podłogowych w Zamościu – również służymy bogatą ofertą podłóg drewnianych oraz paneli od najlepszych producentów na rynku. Zapraszamy!