Facebook shape
shape shape shape

Aktualności

Czy panele winylowe można układać w jodełkę?

shape shape shape
Czy panele winylowe można układać w jodełkę

Jeszcze kilka lat temu w jodełkę można było układać wyłącznie podłogi drewniane, jednak wiele się od tego czasu zmieniło, ponieważ obecnie w jodełkę układa się również panele, w tym oczywiście panele winylowe. Dzięki temu ponadczasowe wzornictwo łączy się z nowoczesnymi technologiami, tworząc mieszankę wyjątkowej estetyki i znakomitej wytrzymałości.

Spis treści (kliknij aby szybko przejść):

  1. Podłoga w jodełkę a panele winylowe
  2. Jak ułożyć panele winylowe w jodełkę?
  3. Do jakich wnętrz pasuje winyl w jodełkę?

Podłoga w jodełkę a panele winylowe

Panele winylowe to nowoczesne rozwiązanie, stosowane zarówno w domach, jak i budynkach biurowych, wnętrzach użyteczności publicznej oraz placówkach handlowo-usługowych. Są wyjątkowo odporne na wilgoć oraz uszkodzenia, co pozwala na zastosowanie ich w często uczęszczanych przestrzeniach bez obaw o szybkie zużycie czy zniszczenie. Co więcej, panele winylowe doskonale imitują naturalne drewno, stąd też często stosowane są jako alternatywa dla desek fornirowanych. Pięknie prezentują się układane w jodełkę, nadając wnętrzom oryginalnego stylu i eleganckiego sznytu.

Jak ułożyć panele winylowe w jodełkę?

Montaż paneli winylowych w jodełkę rozpocznij od przygotowania posadzki, a więc jej dokładnego oczyszczenia i pozbycia się wszelkich nierówności powierzchni. Następnie zaplanuj, z której strony rozpoczniesz układanie paneli oraz w jakim kierunku prowadzony będzie cały montaż. Jeśli chodzi o układanie płytek winylowych w jodełkę, musisz pamiętać o tym, że najpierw należy połączyć deski w trójkąty, a później dociąć je na odpowiednią szerokość i długość – tak, by pasowały do wymiarów pomieszczenia.

Ponadto – podobnie jak przy układaniu paneli wzdłuż czy w poprzek – przy układaniu jodełki musisz pamiętać o zachowaniu odpowiednich dylatacji, a także zastosowaniu odpowiednich podkładów pod panele winylowe.

Do jakich wnętrz pasuje winyl w jodełkę?

Podłoga w jodełkę kojarzy się przede wszystkim z klasycznymi wnętrzami. Nic dziwnego, jodełka jest bowiem wzorem układania podłóg drewnianych o wielowiekowej tradycji w historii architektury. Była nieodzownym elementem wnętrz pałacowych oraz reprezentacyjnych komnat w posiadłościach arystokratów. Obecnie przeżywamy ponowny zachwyt aranżacjami retro, stąd też do łask wróciła także jodełka. Winyl w jodełkę będzie więc rzeczywiście pasował do eleganckich, ale też przestronnych wnętrz. Przy małych przestrzeniach taki sposób ułożenia paneli może wprowadzić efekt chaosu i ciężkości, a więc zupełnie odwrotny do zamierzonego.

Czy panele winylowe układane w jodełkę będą pasowały również do nowoczesnych wnętrz? Jak najbardziej! Jest jednak kilka aspektów, na które warto zwrócić uwagę, urządzając taką przestrzeń. Otóż, by z pomocą winyli przełamać modernistyczny charakter wnętrza, ale przy tym nie utracić intrygującego wymiaru tego kontrastu, warto zadbać o to, aby pozostałe elementy wystroju były powściągliwe i stanowiły wyłącznie tło dla pierwszego planu. Dzięki temu wzór jodełki będzie pięknie wyeksponowany w nowoczesnym wnętrzu.

Jeśli szukasz wysokiej jakości paneli winylowych i podłóg w Zamościu, zachęcamy do zapoznania się z ofertą naszego salonu wyposażenia wnętrz UNICO Wnętrze. W naszej ofercie znajdziesz znakomite panele podłogowe Classen, Forbo i wiele innych. Zapraszamy!