Facebook shape
shape shape shape

Aktualności

Zaprawa murarska – zaprawa do murowania

shape shape shape
Zaprawa murarska – zaprawa do murowania

Zaprawa murarska jest to jeden z produktów, którego nie może zabraknąć na budowie. Jest ona wykorzystywana przy tworzeniu fundamentów, a także budowaniu ścian czy murów. Występuje w kilku różnych rodzajach, które dopasuje się do konkretnych zastosowań. Najpopularniejsze są zdecydowanie zaprawy cementowe oraz cementowo-wapienne. Co jeszcze wato wiedzieć o zaprawach do murowania przed zakupem? Odpowiedź znajdziesz poniżej. Zapraszamy do lektury!

Zaprawa murarska – co to jest?

Zaprawa murarska to najczęściej mieszanka piasku, cementu, wapna, a także składników mineralnych oraz różnego rodzaju domieszek. Wystarczy dodać do niej wodę i dobrze wymieszać, a od razu będzie nadawała się do użycia. Po rozprowadzeniu oraz wysuszeniu zaprawa murarska zmienia swój stan w stały i solidnie scala elementy, z których tworzy się ściany, fundamenty czy też mury. Jest to jeden z najczęściej używanych materiałów w budownictwie. Zaprawa przeznaczona jest zarówno dla profesjonalistów, jak i amatorów, którzy chcą wykonać drobne prace wykończeniowe w swoich domach czy mieszkaniach.

Ile schnie zaprawa murarska?

Czas schnięcia zaprawy murarskiej zależy od jej rodzaju (składu oraz konsystencji), a także od grubości muru. Najczęściej schnie ona od trzech do pięciu dni. Na ostateczny czas wpływają oczywiście panujące warunki atmosferyczne, wilgotność powietrza oraz temperatura.

Dlaczego zaprawa murarska twardnieje?

Zaprawa murarska twardnieje, ponieważ zawarte w niej wapno gaszone wchodzi w reakcję chemiczną z dwutlenkiem węgla zawartym w powietrzu. Powstająca woda w konsekwencji tej reakcji wyparowuje. Dzięki temu może powstać jednolita i zwarta masa, trwale łącząca ze sobą elementy, z których buduje się ściany, fundamenty lub też mury.

Zaprawa murarska – jakie proporcje?

W przypadku gotowych zapraw murarskich proporcje mieszania są zawsze zawarte na opakowaniu. To bardzo wygodne rozwiązanie, ponieważ nie trzeba samodzielnie dostosowywać odpowiednich ilości wody oraz zaprawy. W tym przypadku proporcje składników będą zawsze takie same, co niewątpliwie wpłynie na skuteczność murowania oraz solidność budowy. Gotowe zaprawy murarskie przygotowuje się w bardzo łatwy i szybki sposób, co jest niewątpliwie bardzo ważne podczas prac budowalnych.

W ramach jednego z naszych ostatnich artykułów przygotowaliśmy przegląd oferty firmy SOPRO, w którym pisaliśmy także o zaprawach murarskich. Biorąc za przykład produkty tej marki, możemy stwierdzić, że średnio proporcje wynoszą 3,5-4 l wody na 25 kg zaprawy.